Manisa Haberleri

TOKİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ PROJESİ İŞ ADAMLARINA TANITILDI

Haber 07.04.2013 16:16 Pazar
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi'nin yaklaşık 6 aydır üzerinde çalıştığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Organize Sanayi Bölgesi Projesi, MÜSİAD Konya Şubesi'nde düzenlenen toplantıda iş adamlarına tanıtıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkan Yardımcısı Ömer Saylık, “Konya'nın 2023 hedefi olan 15 milyar dolarlık ihracatına katkıda bulunabilmek için böyle bir projeye ihtiyacımız var. Şu anda şehrin içine sıkışmış büyüyemeyen, büyümeye kalktığı zaman yatırım maliyetlerinden dolayı zorlanan üreticilerimiz var. Bu üreticilerimizin önünü açmamız gerekli. Bizim amacımız büyüme aşamasındaki Konya’ya önemli bir değer kazandırmak” diye konuştu.
MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Murat Çankırlı da, üzerinde çalıştıkları proje hakkında bilgi verdi. Projenin Konya’da faaliyet gösteren özel sanayi kuruluşlarının, üzerindeki mekan ve kira problemi için önemli bir çözüm olacağını kaydeden Çankırlı, “Proje ile sektörler kendi üretim şartlarına göre iş yerlerini yapılandırabilecek” diye konuştu.
Projenin Konya sanayisi için önemli bir dönüm noktası olacağını kaydeden Çankırlı, “Altı aylık bir süreçte bu proje ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. TOKİ Organize Sanayi Bölgesi'nin nasıl bir yapıda olması gerekliliği üzerinde çalışmalar yaptık. Bu noktada Kayseri ve Bursa’da yapılan projeleri inceledik ve raporlar hazırladık. Proje ile sektörlerin kümelenme imkanı bulabilecek. Bu projeden en çok yararlanacaklar, ara imalatı yapan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme (KOBİ)’ler olacak. TOKİ’nin Konya’da böyle bir proje yapması ile iş adamlarımızın cüzi rakamlarla kira öder gibi iş yerine sahip olmasının önü açılacak. Ayrıca TOKİ projelerinde, cami, sağlık merkezi, eğitim alanları gibi sosyal imkanları da sunuyor. Sanayi bölgesinin ihtiyacı için arıtma tesisleri ve altyapı olanakları da hazır bir şekilde sanayicimizin kullanımına sunuluyor. Bu tesisler sanayicilerimizin maliyetlerinin azaltılması için önemli” şeklinde konuştu.
Toplantıda sonunda, TOKİ Organize Sanayi Bölgesi Projesi konusunda önümüzdeki haftalarda MÜSİAD’da tüm sanayicilerin davet edileceği bir Cuma Toplantısı'nda bilgilendirme yapılacağı belirtildi.