Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

GENÇLİK MECLİSİ ÜYELERİ MERAM’DA BULUŞTU

Haber 07.04.2013 16:21 Pazar
Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen Kent Konseyleri'nin Gençlik Meclisi Üyeleri Konya'da buluştu.
Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesine bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Gençlik Meclisleri Buluşması" bir otelde düzenlenen açılış programıyla başladı.
Gençlik Meclisleri Buluşması'nın ilkini Konya'da gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Şeyma Dahancı, "Bize her zaman büyük destek olan Meram Belediye Başkamız Serdar Kalaycı'ya, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Zeynep Arıkan'a ve Türkiye Belediyeler Birliği'ne teşekkür ediyorum. Bu buluşmanın gençlik meclisi üyelerine fikir vermesi ve model olması en büyük temennimizdir" dedi.
İdeal genç modelini örneklerle tanımlayan Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Zeynep Arıkan ise, "Nasıl ki meyve çürüdüğü için kurt kemirmez, kurt kemirdiği için meyve çürürse, ideali olmayan, günlük yaşayan, kendiyle çelişen, ideal bir ruh taşımayan bir genç de ülkesini muasır medeniyet seviyesine taşıyamaz. Bizim sizlerden beklediğimiz genç modeli, 'Kim var' diye seslenilince sağına soluna bakmadan, fert fert 'ben varım' cevabını verebilen, her ferdi 'benim olmadığım yerde kimse yok' diyebilen bir gençliktir" şeklinde konuştu.
Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı da, bazı olumsuzlukları olumluya çevirebilmeyi belediyecilik alanında yaptıkları hizmetlerle örnek vererek gençlere önemli tavsiyelerde bulundu. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin önemini vurgulayan Başkan Kalaycı, "Geçmişimizi unutmadan ve değerlerimizden taviz vermeden geleceğe yön çizmemiz gerekiyor. Dünya görüşünüz ne olursa olsun birlik ve beraberlikten asla taviz vermeyin. Kendinize güvenin ve birbirinizin fikirlerine saygı duyun. Bu coğrafyanın ne kadar önemli olduğunun farkında olan bir gençlik olarak hareket edin" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Prof. Dr. M.Akif Çukurçayır, "Yerel Demokrasi ve Katılım", Doç. Dr. H. Tuğba Eroğlu da "Kent Konseyleri: Sorunlar, Çözüm Önerileri ve Gençlik Meclislerinin Rolleri" başlıklı birer sunum gerçekleştirdi. Gençlik Meclisi Üyeleri, Konya buluşmasının ikinci gününde ise şehir turu yaparak tarihi ve turistik yerleri gezdi.