Manisa Haberleri

DEVREK’TE ’BÜYÜKLERE SAYGI GECESİ’ DÜZENLENDİ

Haber 07.04.2013 16:32 Pazar
Devrek “Büyüklere Saygı Gecesi” düzenlendi.
Zonguldak’ın Devrek İlçesinde Devrek Belediyesinin katkıları ve Devrek Kültür Derneğince hazırlanan “Büyüklere Saygı Gecesi”nde Devrekli büyükler Çınar Otel’de bir araya geldi
Üç yıldan bu yana geleneksel hale getirilen ve ilçede 65 yaşın üzerinde yaşayan vatandaşları bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlamak için düzenlenen gecede davetlilere hitap eden Devrek Kültür Derneği Başkanı Semra Taşkaya,” Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz belediyemizin katkıları ve derneğimizin organizasyonu ile hazırlanan gecemize hoş geldiniz. Kültür bir toplumun kimliğini oluşturur. Onu diğer toplumlardan farklı kılar. Kültür toplumun yaşayış ve düşünüş tarzıdır. Gecedeki amacımız Devrek kültürünü geçmişten geleceğe yaşatmaktır. Birçok gelenek ve göreneğimiz hızlı bir şeklide yok olmaktır. Bizlere düşen bu değerlerimize sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmaktır.
Bu gecede siz davetlilerimize geçmişten günümüze anılarınızı yaşatmak ve sizleri asla unutmadığımızı ifade temek istiyorum. Sizler geçen sene düzenlediğimiz gecenin aynısını bu yılda istediniz ve bizlere cesaret verdiniz sizlere minnettarız iyi ki varsınız” dedi.
Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci ise,” Öncelikle bu gecenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Geçmişi yaşamış büyüklerimize sevgi ve saygı mesajı vermek için düzenlenen bu önemli gecede büyüklerimizi ve yaşlılarımızı tekrar bir arada görmek bizim için bulunmaz bir nimettir. Sizlerin yaş itibarıyla bizler arasında köprüyü teşkil eden siz değerli büyüklerime şükranlarımı sunuyorum. Bu gecedeki amacımız geçmişi yad etmek, hatırlamak ve Devrek’te yaşayıp ebediyete intikal etmiş büyüklerimizi rahmetle anmak için organize edilmiş bir etkinliktir. Bizleri kırmayarak uzaktan yakından davetimize iştirak eden siz değerli büyüklerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Düzenlenen gecede; ilçenin geçmişte yapılan kına geceleri, Devrek türküleri, Devrek şiirleri yaklaşık 80 yıl evvel o dönemlerde giyilen gelinlikler ve kınalıkların defile gösterisi, yaşı 70’in üzerinde olan büyüklerin geçmişte Devrek’te yaşadığı anıların anlatılması ve Türk Sanat Müziği Sanatçısı Ayşe Taş’ın konseri davetlilerden büyük ilgi görürken, geceye katılarından dolayı işadamı Kasım Ofloğlu’na işadamı Ali Yalçın’a, işadamı Mehmet Karagülmez ile Asiye Çelik ve Sonay Karaca’ya teşekkür plaketi verildi.
Organize edilen geceye; Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Belediye Meclis Üyeleri Siyamı Özkoz, Osman Erenoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Satılmış Tunçkaya ve yüzlerce davetli katıldı.