Manisa Haberleri

TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN 168. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Haber 07.04.2013 16:36 Pazar
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, devletin müstesna kuruluşlarından biri olan Türk Polis Teşkilatı'nın, milletin huzur ve emniyetinin en büyük güvencesi olduğunu söyledi.
Güzeloğlu, yaptığı yazısı açıklama ile Türk Polis Teşkilatı'nın 168. kuruluş yıldönümünü kutladı. Vali Güzeloğlu, Türk Polis Teşkilatı'nın, 10 Nisan 1845 yılından bugüne kadar geçen 168 yıl boyunca, toplumun huzuru ve refahını, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamada gösterdiği üstün başarı ve çalışma azmi ile milletin sevgisini ve güvenini kazanmanın haklı onurunu taşıdığını belirtti. Devletin müstesna kuruluşlarından biri olan Türk Polis Teşkilatı'nın, milletin huzur ve emniyetinin en büyük güvencesi olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, "Bugün Türk Polis Teşkilatımız personel, araç, gereç ve teknik donanım açısından da dünyanın en güçlü polis teşkilatlarından biri haline gelmiştir. Tüm bu yapısal değişikliklerin ve teknolojik iyileşmelerin ötesinde aslında Türk polisini en güçlü kılan faktör milletin içinden çıkması, milletin değerleriyle buluşması ve millete ait olmanın gururunu en yüce değer olarak taşımasıdır. İçinden çıktığı milletinin bir ferdi olarak sadece yasaların çizdiği sınırlar çerçevesinde görev yapan değil, darda ve zorda olan herkese yardım elini uzatan polislerimiz, sorunların çözülmesi noktasında inisiyatif almakta kimi zaman da her düzeydeki sorunda bir çözüm mercii olarak öne çıkmaktadır. Tüm uluslararası camianın gıpta ile baktığı, halkımızın her fırsatta takdir ve övgü ile bahsettiği Türk Polis Teşkilatımızın, üstün başarısını devam ettireceğine inancım tamdır" dedi.
Bu bağlamda Mersin Emniyeti'nin de önleyici kolluk, toplum destekli polislik ve sosyal projelerde de son derece başarılı çalışmalara imza attığını kaydeden Güzeloğlu, "Bu nedenle, polis teşkilatımızın Türkiye’deki başarısının bir izdüşümünü Mersin’de görmekten de büyük bir mutluluk duyuyorum. İlimiz, bir bütün olarak Türkiye’nin 21’nci yüzyıldaki büyük yürüyüşünde güvenlik sorununu tamamen aşarak başta can ve mal emniyetinin tesis edildiği, huzur ve güven içerisinde büyüyen bir kent olarak gelişimini sürdürecektir. Ülkemizin 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliğini kazanma noktasında, haziran ayında ilimizde gerçekleştireceğimiz Akdeniz Oyunları, emniyet güçlerimizin göstereceği üstün görev sorumluluğu ile önemli bir dönüm noktası olacaktır" diye konuştu.
Polis teşkilatının, milletin huzur ve güvenini sağlamanın yanında, devletin bölünmez bütünlüğüne yönelik her türlü yıkıcı ve bölücü faaliyetlere karşı koyduğunu, gerektiğinde canını feda edip şehit olmayı göze alarak milletin övünç kaynağı olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, şöyle devam etti; "Vatan toprağının her köşesinde milletimizin huzuru ve güvenliği için cansiperane görev yapan polis teşkilatımızın değerli mensuplarının bu anlamlı gününü kutlarken, fedakar ailelerine huzur, sağlık ve başarılar diliyor, ayrıca bugün vesilesiyle yürütmekte olduğu görevi ve canından aziz bildiği vatanı uğruna canlarını veren kahraman şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum."