Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

BURSA’DA 2023 TÜRKİYE’Sİ MASAYA YATIRILDI

Haber 07.04.2013 17:08 Pazar
Bursa'da ekonomi, kültür ve siyasetin duayenleri, 2023’ün Türkiye’sini anlattı.
Mustafakemalpaşa ilçesindeki Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen panelde, Cumhuriyetin 100. yılındaki hedefler ve 2023 Türkiye’si konuşuldu. Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, eski Başbakan yardımcısı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ile Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Dr. Ali Coşkun’un konuşmacı olarak katıldığı ‘Türkiye 2023’ panelinde, AB ile ilişkilerden, dünyanın söz sahibi ülkeleri arasında yer alma yolunda hızla ilerleyen Türkiye’nin 2023 yılındaki stratejik vizyonu masaya yatırıldı. Panele çok sayıda vatandaş büyük ilgi gösterdi.
İlk olarak konuşan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Türkiye nüfusunun yaş ortalamasına değinerek, “Ülke nüfusumuz gittikçe yaşlanıyor. Sayın başbakanımızın neredeyse her konuşmasında söylediği 3-4 çocuk meselesi çok ciddi bir meseledir. Rakamlar ve istatistiklerle bunu ele aldığımızda bizi bekleyen ciddi tehlikeleri ön görebiliyoruz. Artık bende davet edildiğim nikah gibi nişan gibi her ortamda çiftlere çok çocuk önerisinde bulunuyorum. 10 yıl sonra Ülke nüfusumuz yaklaşık 83 Milyon olacak ama son yıllardaki genç nüfus krizi sürerse bu yıldan sonra ciddi bir düşüş başlayacak.” dedi.
AB ilişkilerine de değinen Yalçıntaş, “Ümitsizliğe gerek yok yeni Anayasa çalışmaları ve beraberinde insan hakları ve özgürlükleri yeniden ele alınacak, akıllıca yürütülecek görüşmeler 2023 yılını müjdeli kılacak” dedi.
Prof. Dr. Nazım Ekren ise yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan küresel krizlere değindi. Erken, “2023 yılında özellikle doğal kaynaklarda sorunlar yaşanacak Dünya nüfusu o yıllara kadar 2 kat artacak. Bu da beraberinde rekabeti getirecek buna hazır olmamız şart” dedi.
Son olarak söz alan Dr. Ali Coşkun, “2023 yılında söz sahibi bir ülke olabilmemiz için gerekli tüm önlemleri şimdiden almamız gerekiyor. Özellikle ekonomik anlamda son 10 yıldır görülen istikrar oldukça umut verici rakamlar da bunu doğruluyor ama sadece ekonomi değil terör ve diğer alanlarda da önlemlerimizi alırsak, 2023 yılında söz sahibi bir ülke durumunda olabiliriz” diye konuştu.