Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

BAŞKAN TOÇOĞLU, ’DOĞRU İŞ YAPAN KAYBETMEZ’

Haber 07.04.2013 17:42 Pazar
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Çorlu İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği Siyaset Akademisi’ne katıldı. Siyaset tecrübelerini paylaşan ve Büyükşehir Yasası hakkında bilgi veren Başkan Toçoğlu, “Eğer siyaset yapıyorsak, şehirlerimizin bizlere emanet olduğunu ve düzgün işler yapmamız gerektiğini unutmamalıyız. Halkımız bize bu görevi belirli süreyle veriyor, bu süre zarfı içerisinde en iyisini yapmaya çalışarak, şehirlerimizi bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir ve cazip bir şekilde bırakmamız gerekir” dedi.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Tekirdağ’da AK Parti Çorlu İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği Siyaset Akademisi’ne katıldı. Yerel siyaset tecrübelerini paylaşan Başkan Toçoğlu, “Eğer siyaset yapıyorsak, şehirlerimizin bizlere emanet olduğunu ve düzgün işler yapmamız gerektiğini unutmamalıyız. Doğru iş yapan kaybetmez. Bunu aklımızdan çıkarmayalım. Seçim zamanında bütün endişeleri bir kenara bırakarak doğru işler yapmalıyız. Sayın Başbakanımız, “Biz halkımızın hizmetkarıyız” diyor. Bu ne demek? Biz şehirlerimizi geliştirmekle mükellefiz. AK Parti’de siyaset yapmanın bir tarzı vardır. Halkımız bize bu görevi belirli süreyle veriyor, bu süre zarfı içerisinde en iyisini yapmaya çalışarak, şehirlerimizi bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir ve cazip bir şekilde bırakmamız gerekir. Belediye başkanının işi, halkın parasını ve imarını yönetmektir. Bu sadece belediye başkanının tek başına yapabileceği bir iş değildir. Şehir içinde işbirliği ile hareket edilmelidir. Bu yapılırsa çok önemli, çok hayırlı sonuçlar alınır. Tekrar söylüyorum, doğru iş yapan kaybetmez” şeklinde konuştu.
Önümüzdeki yıl Tekirdağ’ın Büyükşehir Belediyesi olacağını belirten Başkan Toçoğlu, “Büyükşehir Yasası ile imar konusundaki sapmaların da önüne geçilmiş olunacak. İlçe Belediye Başkanı Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onaylamadığı imar tadilatını gerçekleştiremeyecek. Kendiliğinden bir imar bütünlüğü sağlanmış olacak. Kontroller Büyükşehir Meclisi’nde olduğu için, ana caddeler, büyük parklar, korunacak alanlar, yapılaşmalar ve genişleme alanları planlarla belirleneceği için yanlışlık ve sapma söz konusu olmayacak. Büyükşehir Yasası’nın en önemli maddesi; şehirde bir imar bütünlüğü sağlamaktır. Sakarya’da on ilçemiz bizim yetki sınırlarımızda. Bu ilçelerimizle birlikte planlarımızı birlikte yürütüyoruz. Sakarya’da önemli oranda orman ve tarım alanları mevcut. Bu şekilde bu alanları daha etkin koruma şansına erişmiş olduk” ifadelerini kullandı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, konuşmasının ardından AK Parti Çorlu Siyaset Akademisi öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin mahalle muhtarlarına yönelik uygulamaya koyduğu projeler hakkındaki bir soruyu ise; “Muhtarlık binaları inşa ettik. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak, muhtarlar derneğimizin de görüşünü alarak Elektronik Muhtarlık Otomasyon Sistemi’ni hazırladık. SEMOS adını verdiğimiz program, belediyemiz ile entegreli çalışıyor. Muhtarlarımızın çoğuna bilgisayarları kurduk, bu programı kullanıyorlar” diye yanıtladı.