Manisa Haberleri

AK PARTİ SİYASİ VE HUKUKİ İŞLER BAŞKANLIĞI 5. BÖLGE TOPLANTISI

Haber 07.04.2013 18:56 Pazar
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Çözüm süreciyle birlikte ülkemize ayak bağı olan kalkınmamıza ve demokrasimize ayak bağı olan bu terör meselesinin de marjinalize olmasıyla gündemden çıkmasıyla Türkiye çok daha farklı bir yere gelecek bu bölgelerimizde farkla kalkınacak” dedi.
AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı 5. Bölge Toplantısı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında Erzurum’da yapıldı. Palandöken’deki Xanadu Oteli’nde gerçekleşen toplantıya katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ilk olarak ülkenin kalkınma projeleri hakkında slayt eşliğinde sunum yaparak bilgiler verdi. Çözüm sürecine değinen Yılmaz, “İşte bu çözüm süreciyle birlikte özel sektör yatırımları artması lazım. Çünkü özel sektör güven ve emniyet istiyor. Güvenin ve emniyetin olmadığı yere gelip yatırım yapmıyor. Terörün iki türlü maliyeti var. Birincisi doğrudan maliyet. İnsan kaybı, can kaybı, terörle mücadele edeceğiz diye yaptığınız harcamalar. Ekonomik olarak baktığınızda bundan çok daha yüksek dolaylı maliyetleri var terörün. Nedir bu bölgelerimize nitelikli insan gelmiyor. Doktordur, mühendistir nitelikli insan çekemiyoruz. Terör var diye turist gelmiyor, yaylalarımız, tarım potansiyelimiz, hayvancılık potansiyelimiz terör var diye değerlendirilemedi. Terör var diye buralara yatırımcı gelmedi. Madenlerimiz yeterince değerlendirilemedi. Bütün bunlar terörün alternatif maliyetleri. İnşallah bu çözüm süreciyle birlikte ülkemize ayak bağı olan kalkınmamıza ve demokrasimize ayak bağı olan bu terör meselesinin de marjinalize olmasıyla gündemden çıkmasıyla Türkiye çok daha farklı bir yere gelecek bu bölgelerimizde farkla kalkınacak” diye konuştu.
Toplantının sonunda bir vatandaşın sorusu üzerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, yıllardır ülkeye çok ciddi zararlar veren terör sorununu çözmek için bir süreç başlatıldığını ifade etti. Şahin, "Eğer Türkiye bu konuda başarılı olursa, böylesine önemli bir sorunu gündeminden çıkartırsa, önümüzdeki yıllar Türkiye için bambaşka bir dönem olacak. Türkiye hem bölgede hem de dünyada inanıyorum ki, 2023'teki 10 ülke arasına girme hedefini çok kolaylıkla yakalama şansı elde edecek. Bakın Türkiye’de terör sorunu çözmek için başlatılmış olan bu çözüm süreci birkaç aşamadan oluşuyor. İlk aşama olarak silahların bırakılmasıdır, susmasıdır. Silahlar sustu. Hemen arkasından terör örgütü üyelerinin silahlarını bırakarak sınır dışına çıkmalarıdır” dedi.
MHP’yi eleştiren Şahin, “‘Vur de vuralım öl de ölelim’. Kimi vuracaksınız, kimi öldüreceksiniz? Doğu’da Güneydoğu’da ana dili Kürtçe olan vatandaşlarımızı, onları mı? Hedefiniz terör örgütü mensupları mı? Terör örgütü mensupları da olsa, onlarla mücadele edecek devletin güvenlik güçleri yok mu?
Siz kim oluyorsunuz da devletin güvenlik güçlerinin yapması gereken işlere soyunuyorsunuz. Böyle bir sorumluluk duygusu olur mu? Siyasi rant peşinde koşanlar hep olmuştur. Türkiye huzur ve barış ortamına kavuşacak olması bu tür siyasi partileri handikabıdır. Türkiye çözüm süreci hedefine ulaştığında yumruk gibi olacaktır. Birlik, kardeşlik olacaktır” diye konuştu.