Manisa Haberleri

AK PARTİLİ VEKİLLER ERUH’TA

Haber 07.04.2013 19:13 Pazar
AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, misafirperver olan Eruhluların, devletini seven ve kardeşlikten yana olduğunu gördüğünü belirterek, Eruh’a yüklenen kötü imajın silinmesini gerektiğini söyledi.
AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın başkanlığında Siirt’e gelen 45 AK Parti’li vekil, sabah saatlerinden itibaren gruplar halinde ilçelere ayrıldı. Terörün ilk baskın yeri olan Eruh’a giden milletvekilleri, ilçe girişinde AK Parti İlçe Başkanı Cevher Çiftçi ve partililer tarafından karşılandı. 5 kişilik heyet, AK Parti ilçe binasında bir süre partililerle birlikte sohbet ederek ilçe hakkında bilgi aldı. Heyet daha sonra ilçe merkezine geçerek süreçle ilgili halkın nabzını yokladı. Kürtçe müzik eşliğinde çekilen halaya AK Partili milletvekilleri de eşlik etti.
BDP İLÇE BİNASINA ZİYARET
AK Partili milletvekili heyeti, beraberinde AK Parti İlçe Başkanı Cevher Çiftçi, AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Acar ve partililerle birlikte BDP ilçe binasına geçerek İlçe Başkanı Lazgin Kılıç ve partililerle sohbet etti. Çözümden yana olduklarını ifade eden BDP İlçe Başkanı Lazgin Kılıç, bu konuda çok samimi olduklarını belirterek, “Sürecin sabote edilmemesi için büyük bir gayret sarf ediyoruz. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesi için biz de en az sizin kadar hassasiyet gösteriyoruz” dedi.
“ERUHLULAR DEVLETİNİ SEVEN İNSANLARDIR"
AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, gördüğü manzara karşısında duygulandığını ifade ederek, doğu ile batı bölge insanları arasında hiçbir ayrılık ve ayrışmanın olmadığına şahit olduğunu söyledi. Bölgeye geliş amaçlarını anlatan Aydın, "Bugün bu saatte tüm ilçelere arkadaşlarımız gruplar halinde dağılmış durumda. Ben ve 4 milletvekili arkadaşım da Eruh ilçesini ziyaret ettik. Gördüğüm samimiyet ve misafirperverlik beni duygulandırdı. Yaptığı görüşmede şunu anladım ki biz birbirlerimizden kopamayacak et ve tırnak gibiyiz. Bin yıldır süren kardeşlik bağlarımız dün gibi hala sıcak. Elbette bölge yıllarca ihmal edilmiş, yıllarca geri bırakılmış, yıllarca kaderine terk edilip terör yaftası takılmış, ama aramızdaki o ayrıştırmaya izin vermeyeceğiz. Daha fazla kenetlenip birbirlerimize sahip çıkacağız, gün kardeşlik zamanıdır, birlik ve beraberliğimizi pekiştirme zamanıdır. Eruh halkı da ülkesini seven bir millet olduklarını ve başlatılan barış sürecine kesinlikle destek verip bu sürecin barışla noktalanması gerektiğini söylüyor” diye konuştu.
"İLK KIVILCIMIN BAŞLADIĞI NOKTADA BARIŞ HAVASI VAR"
İlk kıvılcımın başladığı noktada olduklarını belirten Aydın, burada barış havasının hakim olduğunu söyledi. Aydın, “İlk baskının yapıldığı yer olan Eruh’ta bugün barış havası var, ben ve Eruhlu kardeşlerim sürecin barışla devam edeceğine canı gönülden inanıyoruz. Bu ülke çok sıkıntılardan geçti. Geçmişte devletin de bir takım yanlışları oldu ama artık geçmiş, geçmişte kaldı. Acılar yaşandı, Sayın Başbakanımızın da dediği gibi zaman helalleşme zamanıdır, geçmişi unutup kucaklaşma zamanıdır. Bu bölgede yaşanan olayları bütün ülke çekti, bu bölge biraz daha fazla çekti, siz hakikaten bunun çilesini çok yaşadınız. Biz diyoruz ki artık bu acılar bitsin, bu gözyaşı dinsin. Hepimiz kardeşiz, hepimiz beraberiz, bin yıldır beraber yaşadık. Çanakkale'de beraberdik, Malazgirt'te beraberdik, bin yılı aşkın bir kardeşliğimiz var. Ben ve arkadaşlarım bu geziden duyduğumuz memnuniyeti dile getirerek gittiğimiz bölgelerimizdeki insanlara doğu insanının sıcak ve samimiyetini anlatacağız” şeklinde konuştu.
“HERKES BU KANIN DURMASINI İSTİYOR”
Yolda gelirken Siirt Eruh arasında 7 ayrı noktada arama yapıldığı bilgisi aldığını ifada eden Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal ise yaşanan sıkıntıların artık geride kaldığını, Türkiye’nin insan haklarında ve demokrasi noktasında geliştiğini belirtti. Ertuğrul, “10 yıl önceki Türkiye ile bugünkü Türkiye arasında dağlar kadar fark var. İnsan hakları ve demokraside çok iyi bir noktaya geldi. 10 sene önce bir takım konuları konuşamazdık, çok şükür, çok ciddi hamleler yaptık, demokraside gelişmeler sağladık. İşte şimdi yeni bir bahar havası geldi, eğer bu sorun tamamıyla çözülürse ekonomik anlamda buraları gelişir huzur ve güven ortamı tesis edilir. Türkiye büyür, bölge gelişir. Yeter ki aramıza nifak tohumlarını ekmeye çalışanlara fırsat vermeyelim, yeter ki kardeşi kardeşe kırdıranların, birbirlerimiz arasını açıp soyutlaştırıp ötekileştirenlere izin vermeyelim. Türkiye inşallah iki baharı birden yaşayacak. Çünkü artık herkes barış istiyor, bu kanının durmasını istiyor, süreç ile ilgili yeni bir heyecan oluştu, bu heyecanı halkımızın gözlerinden okuyorum” dedi.
Milletvekillerinden oluşan heyet daha sonra, ilçe kaymakamlığını ziyaret etti. AK Parti İlçe Başkanı Cevher Çiftçi’nin misafiri olarak evinde yemeğe kalan heyet ilçe dönüşü Çırpılı Jandarma Karakol Komutanlığı Karakol Hizmet binasındaki askerleri ziyaret etti. Burada karakol komutanı ile bir süre sohbet eden vekiller, Eruh gezisini tamamlayarak Siirt’e döndü.
AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın başkanlığında Siirt’e gelen 45 milletvekili AK Parti İl Başkanlığı'nı da ziyaret edip Ankara'ya dönecek.