Manisa Haberleri

BAKAN EKER, DİYARBAKIR ÇEVRE YOLUNU DENETLEDİ

Haber 07.04.2013 19:27 Pazar
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yapımı devam eden Diyarbakır çevre yolunu denetleyerek, vatandaşlarla sohbet etti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker beraberinde Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Cemal Çelik ile yapımı süren Diyarbakır çevre yolunda incelemede bulundu. Eker, yapılan çevre yolu ile Diyarbakır merkezde yapılan köprülü kavşakların maliyetinin 450 milyon lira olduğunu belirterek, “Çözüm süreciyle Türkiye'nin gözü bölgeye döndü, özel sektör yatırımları konusunda büyük ilgi var. Bunun yanı sıra kamu yatırımları da devam ediyor. Diyarbakır çevre yolunun, 29 kilometre uzunluğundaki Şanlıurfa-Batman bağlantı yolu yapılıyor. Tek şeridi yıl sonunda tamamlanacak. Bu yol sadece bağlantı kavşaklarıyla birlikte 150 milyon liraya mal olacak. Şehir içerisindeki kavşakların 3 tanesi hizmete açıldı, 5 kavşak ise iki ay içerisinde hizmete girecek. Diğer kavşağın alt yapı çalışmaları sürüyor. Bu yol ve kavşaklar için yapılan harcama 450 milyon liraya ulaşacak. Havalimanı terminal binamız 2014 sonuna kadar tamamlanacak. Diyarbakır Organize Besi Bölgesi'nde üretim tesisleri yapılıyor. Sulama kanalları yılsonunda tamamlanacak” dedi.
Bakan Eker, Diyarbakır'a her geçen gün ilginin arttığını, Diyarbakır'ın kültürel olarak gölgede kalan konuları artık gündeme geldiğini belirterek, “Bu bahar, Diyarbakır'ın güzelliklerini, tarihi hazinelerini görmenin zamanı. Yer yeşil, gök mavi. Tam bir bahar yaşanıyor, sokaktaki vatandaşta da iş adamında da güzel hava var” diye konuştu.
Eker, incelemeleri sırasında yanına gelen köylülerle Kürtçe sohbet etti. Köylülerin, yolun geçeceği arazilerinin kamulaştırılması yerine kendilerine hazine arazisi verilmesi talebi üzerine Bakan Eker, arazi toplulaştırma çalışmalarından sorumlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Çelik'e talebi değerlendirmesi için talimat verdi.
Vatandaşların yolun yapımını geciktirmek için engellemeler çıkardığının belirtilmesi üzerine Vali Toprak ise, “Yolun yapımını engelleyecek herhangi bir girişimde kesinlikle bulunmayın. Bu yol kesinlikle buradan geçecek. Ben en kısa zamanda gelip vatandaşlara da durumu izah edeceğim ama bu yol buradan geçecek” dedi.