Manisa Haberleri

İMAM HATİP LİSELİLER ARAPÇA BİLGİLERİNİ YARIŞTIRDI

Haber 08.04.2013 09:32 Pazartesi
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Arapça Bilgi Yarışmasının Muğla Seçmeleri Fethiye’de Şehit Fethibey Ortaokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, 4. Uluslararası İmam Hatip Liseleri Arası Arapça Bilgi, Şiir ve Hitabet Yarışmalarının Muğla elemeleri Özel Şehit Fethibey Ortaokulu Konferans Salonu’nda yapıldı. Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesi organizasyonuyla Muğla’daki toplam 4 İmam Hatip lisenin katıldığı yarışma, üç oturumda yapıldı. Öğrenciler ilk oturumda Arapça Bilgi yarışmasında mücadele ederlerken ikinci oturumda da Arapça Şiir Okuyarak yarıştılar. Yarışmasın üçüncü bölümünde ise öğrenciler Arapça Hitabet (Hutbe) bölümünde birinci olabilmek için ter döktüler. Yarışmada derece elde eden öğrenciler önümüzdeki günlerde yapılacak olan Bölge Yarışmalarında Muğla İlini temsil etme hakkı kazandı. Bölge yarışmalarında da birinci olmaları halinde ileriki tarihlerde Konya İlinde yapılacak olan Türkiye Birinciliği yarışmalarına katılacak.
Özel Şehit Fethibey Ortaokulunun Konferans salonunda yapılan 4. Uluslararası Arapça Yarışmaları Muğla ElemeleriniFethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gültekin, Şube Müdürü Metin Delibaş, Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan, Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrenci velileri izledi. Yarışmanın birinci Bölümünde Liseler arası Arpça Bilgi yarışması yapılırken Bilgi Yarışmasına Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesi, Muğla Anadolu İmam Hatip Lisesi, Köyceğiz Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Milas Anadolu İmam Hatip Liselerinden dörder öğrenci katılarak okullarını temsil ettiler. Bilgi yarışmasında öğrencilere on puan üzerinden ikisi görüntülü olmak üzere toplam 15 soru soruldu. Yarışma sonunda 80 Puan alan Muğla Anadolu İmam Hatip Lisesi Birinci olurken 70 Puan alan Köyceğiz Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci 50 Puan alan Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesi de üçüncü oldu. Arapça şiir okuma yarışmasında ise iki öğrenci yarışırken yarışma sonunda Köyceğiz Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Ümmühan Yılmaz birinci oldu. Hitabet yarışmasına da aynı şekilde iki öğrenci katılırken bu yarışmada ise Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Yusuf Atlı birinci oldu. yarışmanın sonunda ise Yarışmaya katılan öğrencilere Madalya ve katılım belgesi takdim edilirken Öğrencilerin öğretmenlerine ise plaket takdim edildi. Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gültekin ise Şiir ve Hitabet yarışmasında birinci olan iki öğrenciyi altın ile ödüllendireceğini söyledi.