Manisa Haberleri

PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZDEMİR:

Haber 08.04.2013 09:31 Pazartesi
“Sağlık, Türk Kültürü, Hukuk Sistemi, Turizm, İstiklal Marşı, Çanakkale Zaferi, Ermeni Meselesi ve Uluslararası İlişkiler” konularında Türk Ocakları Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen haftalık bilim, kültür ve sanat sohbetleri büyük ilgi görüyor. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir tarafından verilen “Kanser Millî Bir Mesele midir?” konulu konferans da ilgiyle karşılandı.
Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu (TKASK) Kayseri Şube Başkanı da olan Prof. Dr. Özdemir, Türk Ocakları Kayseri Şubesi’nde verdiği konferansta çağımızın yaygın hastalıklarından kanserin millî bir mesele olduğunu vurguladı.
Kanser ölümlerinin yüzde 70’den fazlasının düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiğini belirten Özdemir, Türkiye'de her yıl yaklaşık 150 bin kişinin kansere yakalandığını söyledi ve Türkiye’de bir insanın kolay yetişmediğini, devletimize-milletimize hizmet edecek yetişmiş insanların kaybının da millî bir kayıp olduğunu vurguladı.
Batı ülkelerinde erkeklerde prostat, kadınlarda da meme kanserinin ilk sırada yer aldığını, Türkiye’de ise hem erkeklerde hem de kadınlarda daha çok akciğer kanseri belirlendiğini belirten Özdemir, akciğer kanserlerinin yüzde 95'inin de sigaradan kaynaklandığını da söyledi. Sağlıksız çalışma ortamlarının, stres ve sıkıntıyla dolu bir hayatın, çevre kirliliğinin, alkol alışkanlıklarının, bilinçsiz yeme-içme alışkanlıklarının ve genetik yapısıyla oynanmış yiyecek tüketiminin kanser hastalığını yaygınlaştırdığını belirten Prof. Dr. Mehmet Akif Özdemir, erken teşhis edildiğinde kanserle mücadelenin mümkün olabildiğini ve kanser türlerinin yüzde 43’ünün önlenebildiğini de ifade etti. Bu hastalığa yakalanan insanlarımızın tedavisinde kullanılan ilâçların da büyük paralar harcanarak yurt dışından getirildiğini, bunun da millî bir mesele olduğunu söyleyen Özdemir, hastalıkla mücadele sırasında inanç sağlamlığı ve moral düzgünlüğünün önemine dikkat çekti. Aile ve iş hayatı düzenli olanların, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazananların, düzenli spor yapanların, stres ve sıkıntılardan uzak kalabilenlerin bu hastalığa yakalanma riskinin az olduğunu da söyleyen Özdemir, slaytlarla zenginleştirdiği konferansının sonunda dinleyicilerin sorularını da cevaplandırdı.