Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

BAHADIROĞLU KULA’DA KONFERANS VERDİ

Haber 08.04.2013 09:36 Pazartesi

Kula Moral Kültür Merkezi, tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı bir konferans düzenlendi.

\r\n


\r\nKula Spor Salonu'nda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Atatürk Ortaokulu Müdürü Adem Sümen Yaptı. Sümen Konuşmasında, "Osmanlı torunları olarak ecdadımızın yüce peygamberimizi nasıl anladığı bizler için büyük önem taşımaktadır. Peygamberi daha iyi tanımanın yolu ecdadımızın ona olan sevgisini bilmekten geçer" dedi.

\r\n


\r\nArdından söz alan Yavuz Bahadıroğlu, tüm İslam aleminin Kutlu Doğum Haftası'nı kutladı, "Kutlu bir yürüyüş için kutlu doğum haftasının O’nu daha iyi anlamamıza vesile olmasını candan temenni ediyorum" diye konuştu.

\r\n


\r\nOsmanlı’nın bir sünnet devleti olduğunu dile getirdiğini söyleyen Bahadıroğlu, şöyle devam etti: "Osmanlı bir sünnet medeniyeti kurmuştur. Bunun temel sebebi şudur: Yüce Peygamberimizin İstanbul’un fetih olunacağına dair müjdeli haberine mazhar olmak isteyenler tarafından kurulan bir devlet mutlaka Peygamber sevgisi ile doludur. Kuruluşunda bile peygamber sevgisi yatan bir devletin padişahlarındaki peygamber sevgisi ise anlatmakla bitmeyecektir. Sultan Abdulhamid İstanbul’dan Medine’ye kadar demir yolu döşemiştir ki insanlar rahat rahat hac ve umre ziyaretlerini yapsınlar. Yanı sıra rivayetlere göre de Medine yakınlarına tren yanaşınca çıkacak sesten ruhu nebi incinmesin diye de raylara keçe döşettirilmiştir. Bir başka açıdan da bakıldığı zaman padişahların hepsi kendilerine şu soruyu sorar ve aynı cevabı verirlerdi: Kime göre yaşayacağım? Verilen cevap ise Peygamberimize ve onun sünnetine göre idi. Bu kadar ince ruhlu devlet büyükleri vardı başımızda. 600 yıl hüküm süren koca Osmanlı’yı ayakta tutan işte bu manevi yapı taşlarıydı. Sünnet medeniyetinin padişahlarının Medine’ye girerken sırtlarını Yüce Peygambere dönmemek için çaba sarf ettiklerini belirten Bahadıroğlu; "her padişah muhakkak Yüce Peygambere sevgisini bir şiir ile bir kaside ile dile getirmiştir. Sadece Kanuni Sultan Süleyman’ın Peygamberimiz için yüzlerce şiiri vardır. Padişahlar hayatlarına peygamber sevgisini öylesine almışlardı ki, yemek yeme anından tutun da, haremdeki görüşmelerine kadar peygamber sünnetini yaşamak ve yaşatmak için ellerinden geleni yapmışlardır. Hatta Kanuni Sultan Süleyman padişahların yemeklerini aileleri ile birlikte yemelerini kanunlaştırmıştı. Sebebi ise; Peygamberimiz elinden geldiğince ailesi ile beraber yemeklerini yemesi, yemek öncesi ve yemek sonrası onlarla hasbihaller etmesi, yanı sıra Allah’ın emir ve yasaklarından kendilerine bahsetmesi ve her fırsatta ailesini bilgilendirmesiydi. İşte Kanuni de ki bu ince düşünce peygamber sevgisinin ve sünnet aşkının eseridir.

\r\n


\r\nİslamın gelişmesinde ailenin öneminden de bahseden Bahadıroğlu şunları kaydetti: "İslam’da aile tahminimizden daha çok önem taşımaktadır. Bunun beklide en güzel örneklerinden birisi ilk Müslüman olanlardır. İlk Müslüman Yüce Peygamberimizdir ve bir erkektir. İkincisi Hz. Hatice validemizdir ve bir kadındır. Üçüncüsü ise Hz Ali’dir ve bir çocuktur. İşte size erkek, kadın ve çocuktan oluşan bir aile Ailemiz başta olmak üzere beynimizi ve yüreğimizi aç bırakmamamız ve doyurmamız gerekir. Beyin ilim, yürek ise sevgi ile doyar. Her ikisinin de altında muhakkak inanç olmalıdır. İnançla temellendirilip, sevgi ve ilimle doyurulmalıdırlar."
\r\nYavuz Bahadıroğlu, program sonunda okurlarına kitaplarını imzaladı, sohbet etti. Bahadıroğlu'nun Bediuz Zaman Sayıt Nursi’nin biyografik romanını okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.
\r\nProgramı Kula Belediye Başkan Vekili Alaattin Sönmez, AK Parti İlçe Başkanı Nejat Gülmez, MHP İlçe Başkanı Şükrü Köseoğlu, İlçe Müftüsü Talat Özmet, İlçe Milli eğitim Müdürü Raşit Çarpan ve çok sayıda davetli izledi.