Manisa Haberleri

AYNI ACIYI YAŞIYOR, AYNI RÜYAYI GÖRÜYORLAR

Haber 08.04.2013 09:28 Pazartesi
Türkiye'nin ilk yapışık ikizleri Aydan ile Nurdan'ın, 6 aylıkken ameliyatla ayrılmalarının ardından 17 yıl geçti. Şimdi lise öğrencisi olan kardeşler, her ne kadar ayrılsalar da, neredeyse aynı acıyı yaşadıklarını ve aynı rüyayı gördüklerini söyledi.
Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Hancağız köyünde, Hasan-Bediha Yıldız çiftinin 4 kız çocuklarından sonra, 23 Ağustos 1996’da Aydan-Nurdan adı verilen yapışık ikizleri dünyaya geldi. Aynı zamanda Türkiye'nin ilk siyam ikizleri olan bebekler, göğüs kafeslerinden yapışık, ortak karaciğer ve bağırsaklara sahipti.
Aydan ve Nurdan, doğumdan 6 ay sonra, Almanya'da Prof. Dr. Ingolf Cuppik başkanlığındaki 16 doktorun katıldığı 7 saat süren operasyonla, birbirlerinden ayrıldı.
Şu an, Samandağ Bedi Sabuncu Lisesi’nde 1. sınıfta okuyan kardeşler, 17 yaşına geldiklerini ve birçok şeyi aynı anda yaptıklarını ifade ederek, "Bizi, ailemiz, öğretmenlerimiz dahil herkes birbirimizle karıştırıyor. Bazen telefonla arayanlar ses tonumuzdan karıştırıyor. Birimizin bir tarafı ağrıyınca diğerimizin de aynı yeri ağrıyor. Hatta birçok kez aynı rüyaları dahi görüyoruz" dedi.
Aydan ve Nurdan, sağlıklarının iyi olduğunu ancak, bazen göğüs kafeslerindeki çıkıktan dolayı nefes alma konusunda sıkıntı çektiklerini, bunun da kendilerine çok fazla engel olmadığını ifade etti.
İkizlerin babası Hasan Yıldız ise, TIR şoförlüğü yaptığını, her sefere çıktığında kızlarını özlediğini, telefon açtığında kendisinin bile ikiz kızlarının ses tonlarını ayırt edemediğini belirtti.
Ameliyattan sonra hiçbir yetkilinin gelip kendilerinin halini hatırını sormadığını söyleyen Yıldız, "Bu saatten sonra da kimse gelmesin. Çocukları tamamen kendi imkanlarımla yetiştirdim. Kötü günler yaşadık ama artık kızlarım büyüdü. Benim bu saatten sonra tek istediğim, çocuklarımla ailemle uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmektir" diye konuştu.