Manisa Haberleri

UFUK OKUMA SALONU ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Haber 08.04.2013 09:51 Pazartesi

Manisa’da, Ufuk okuma salonu öğrencileri, kendi harçlıklarından biriktirdikleri parayı Sudan’daki öğrencilere göndererek örnek bir davranış sergiledi.

\r\n

Bir televizyon programında ekonomik krizdeki Sudan’ın durumundan etkilenen okuma salonu öğrencileri, eve dolmuşla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih edip, harçlıklarını bir araya getirdi. Okuma salonlarının yürekli öğrencileri, maddi olarak çok büyük olmasa da insanlık adına büyük bir adım attı.

\r\n


\r\nİl merkezi ve ilçelerdeki okuma salonlarında eğitim, öğretim gören öğrenciler, kendi harçlıklarından biriktirdikleri parayı, Sudan’da kendi yaş grubundaki öğrencilere ulaştırılması için Kimse Yok Mu Manisa Şubesi teslim etti. Öğrencilerin topladığı bin 50 TL ile Sudan’da bir su kuyusu açılabiliyor ve bu suyu kuyusundan 10 binlerce insan faydalanabiliyor.
\r\nUfuk Okuma Salonları Eğitim Koordinatörü Hüseyin Kuş ve bir grup öğrenci, topladıkları bin 50 lirayı, Kimse Yok Mu Derneği Manisa Şube Müdürü Abdurrahim Avınç’a teslim etti.

\r\n


\r\nKoordinatör Kuş, burada yaptığı konuşmada, Ufuk Okuma Salonları olarak merkezde 7, ilçelerle beraber 11 okuma salonunda eğitim, öğretim faaliyetini sürdürdüklerini söyledi. Okuma salonlarındaki öğrencileri, aileleri değişik nedenlerle dershaneye gönderemedikleri, okuma salonlarında öğrencilere ücretsiz eğitim verdiklerini dile getiren Kuş, “Sudan Afrika’nın en büyük ülkesi ve Sudan’da şu anda 1 milyon yetim öğrenci var. Öğrencilerimiz bunu bir televizyon programda izliyorlar ve kendi aralarında böyle bir kampanya başlatıyorlar. Öğrencilerimiz yaklaşık 10 gün süren bir kampanya yürüttüler. Tabi öğrencilerimizin maddi yönden durumları çok iyi değil ama bu konuya çok hassasiyet gösterdiler” diye konuştu.

\r\n


\r\nKuş, “Okusa salonlarının olduğu yerler dezavantajı grup olarak nitelendirdiğimiz, gerçekten ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin olduğu yerler. Merkezde 970 öğrencimiz var. Genellik 8. sınıf öğrencileri. SBS’ye hazırlanıyorlar. Dershanede hangi tür kaynak ve hangi tür deneme yapılıyorsa aynı şekilde okuma salonlarında da yapılıyor. Amacımız dezavantajlı grupların dershaneye gönderilemeyen çocuklarına sahip çıkmak ve onlara ders konusunda elimizden geldiği kadarıyla destek olmak” dedi.

\r\n


\r\nKimse Yok Mu Derneği Manisa Şube Müdürü Abdurrahim Avınç da okuma salonu öğrencilerine duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Avınç, “Bizim bildiğimiz kadarıyla bu öğrencilerin maddi yönden imkanları sınırlı ve dershaneye gidemedikleri için okuma salonlarına geliyor. Burada ücretsiz olarak eğitim alıyorlar. Bu duyarlı öğrenciler bu yardımı yapmak izin belki bir öğle yemeği yemediler, belki minibüse binmeden kursa gelip, eve geri yaya olarak geri döndüler. Belki toplanan para çok olmayabilir ama bu öğrencilerin böyle bir yardım yapması takdir edilecek bir durumdur. Okuma salonu öğrencilerimizin bu davranışının diğer oku öğrencilerine de örnek olmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.

\r\n


\r\nOkuma soluna giden 8. sınıf öğrencisi Damla Nur Çekim de, şunları söyledi: “Sudan ile ilgili izlediğimiz programda, orada öğrencilerin çok zor şartlarda yaşadıklarını gördük. Bizde bundan çok etkilendik. Ben bu konuyu arkadaşlarıma söyledim, onlarda kabul etti. Öğretmenlerimizde böyle bir şey düşündüğümüz için tebrik etti. Ondan sonra para biriktirmeye başladık. Harçlıklarımızdan koyduk. İnşallah yerinde bir yardım olmuştur. Bütün arkadaşlarımızdan Allah razı olsun.”