Manisa Haberleri

AHLATLI ÖĞRENCİLERİN SİYER SINAVI HEYECANI

Haber 08.04.2013 09:57 Pazartesi
Bitlis'in Ahlat İlçe Müftülü tarafından, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında ilkokul 5’inci sınıf öğrencileri arasında “Siyer Sınavı” yapıldı.
Ahlat Yunus Ensari İlköğretim Okulu’nda düzenlenen sınava öğrenciler yoğun ilgi gösterirken, toplamda 277 öğrenci sınava girdi. Konu ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Ahlat İlçe Müftüsü Zahit Demirel, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında düzenledikleri Siyer Sınavı’na ilçe merkezi ve köy okullarından da oldukça yoğun bir katılım olduğunu ifade etti. Demirel, “İlçemizde eğitim-öğretim gösteren okullarda Siyer dersini seçmeli ders olarak okuyan 5’inci sınıf öğrencileri arasında bir sınav yaptık. Sınav, siyer 1 ve siyer 2 şeklinde toplam 70 sorudan oluşmaktadır. Soruları da müftülük olarak Milli Eğitim Müdürlüğü müfredatına göre hazırladık. İlçe merkezi ve köylerle birlikte sınava 15 okuldan katılım oldu. Bu sınavdaki amacımız, Siyer dersini seçen öğrencilerin Peygamber Efendimizin (S.A.V) hayatını daha iyi anlamalarını sağlamaktır. Bu sınavın ardından lise ve ortaokul arasında da Siyer sınavı yapılacaktır. Kur’an kursları arasında da Siyer ve hadis yarışmaları düzenleyeceğiz. Dereceye giren ilk 10 öğrenciye ise hediye verilecektir” dedi.
Müftü Demirel, bundan sonra her yıl Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında bu tür faaliyetlerin olacağını belirterek, sınava olan ilgiden dolayı da memnuniyetini dile getirdi.