Manisa Haberleri

6. LALE FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

Haber 08.04.2013 09:53 Pazartesi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Lale Festivali’nde En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin Yarışması’nın sonuçları belli oldu. 315 başvurunun yapıldığı yarışmada en güzel lale jüri tarafından yapılan değerlendirmenin ardından Meriç Deniz oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Deniz’e plaket takdim ederek başarısını kutladı. Yarışmada Ecem Yılgın ikinci, Hanife Günaydın üçüncü, Mutlu Yıldırım dördüncü ve Şafak Alemdar de beşinci olarak dereceye girdi.
Sekapark’ta gerçekleştirilen 6. Lale Festivali’ne katılım yoğun oldu. Festivale, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Tahir Büyükakın ve Ercan Yazıcı, jüri üyeleri, yarışmacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Ödül töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayarak, “Lale kültürümüzün tarihimizin içinde çok önemli yeri olan bir bitki. Ama biz bu güzelliğin değerini bilemediğimiz için vaktiyle Hollandalılar bu konuda bizden atak çıktı ve lalenin etrafında çok büyük bir ekonomi oluşturdular. Adeta dünyada lalenin merkezi konumuna gelecek kadar önemli bir ekonomi oluşturdular” dedi.
Bakan Ergün, “Demek ki bizde elimizdeki güzelliklerin değerini bilmemek gibi bir özellik var. Başkası bizim elimizdeki güzelliklerin değerini bizden daha iyi biliyor ve onun üzerine bir ekonomi inşa edebiliyor. Biz de son zamanlarda bu güzelliklere bu değerler sahip çıkmaya başladık. Bu organizasyon da sahip çıkmanın en güzel örneklerinden biri” şeklinde konuştu.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ise Kocaeli’nin dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olduğunu söyledi. Yarışmaya katılan tüm lalelerin büyük emek harcanarak hazırlandığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Hepsi birbirinden kıymetlidir. Bu yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
Yarışmacılar, geleneksel 6. Lale Festivali'nin bir parçası olan yarışma için saksıda yetiştirdikleri laleler ile beraber katıldı. Saksıya sonradan dikildikleri tespit edilen laleler diskalifiye edildi. Birinciye 2000 lira, ikinciye bin 500 lira, üçüncüye 1000 lira, dördüncüye 750 lira, beşinciye 500 lira, 150 mansiyona da 100'er lira para ödülü verilecek. Yarışmada dereceye girenler ödüllerini Fuar alanında bulunan Park Bahçeler Şube Müdürlüğü’nden alabilecekler.