Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

İSVEÇ’TE GERÇEKLEŞTİRİLEN ’HZ. MUHAMMED’İ ANMA VE MAİDE-İ KUR’AN’ PROGRAMI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Haber 08.04.2013 10:17 Pazartesi
İsveç’in başkenti Stockholm’de güzel Kuran okuma yarışmasında birincilikleri bulunan hafızların bulunduğu Maide-i Kur’an programı büyük ilgi gördü. Programa katılanlar ünlü hafızların sesinden dinledikleri Kur-an tilavetiyle huzur buldu.
İsveç İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’nın Stockholm’de Vällingby Okulu konferans salonunda düzenlediği “Hz. Muhammed’i Anma ve Maide-i Kur’an” programı büyük beğeni topladı. Yedi saat süren programda Rusya’da güzel Kur’an okuma yarışmasında 1. Olan Bünyamin Topçuoğlu, Fas ve İran’da yapılan Dünya Kur’an Okuma yarışmalarında 2 defa 1. olan Remzi Er, hafızlar İsmail Çoşar ve Mısırlı Yazzer Ahmed katıldı. Program, sunucu ve ilahi sanatçısı Cahit Nazlı’nın okuduğu Kur-an tilavetiyle başladı. İki bölüm halinde yapılan programın birinci bölümünde İGMG İsveç Teşkilat Başkanı Yavuz Selim Çelik, açılış konuşması yaparak, Stockholm’de 2. Kez Maide-i Kur’an programını yapmaktan son derece mutlu olduklarını ve programa emeği geçen herkese candan teşekkür ettiğini söyledi. İsveç teşkilatının umreye 80 genç gönderdiğine değinen Çelik, gelecek sene bu sayının 200 bulacağının müjdesini verdi. Programda bulunan IGMG Teşkilatlanma Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Murat İleri ve IGMG Viyana Bölge Başkanı Muhammet Turhan birer konuşma yaptı. Konuşmacılar Kur’an’ın Müslümanların rehber olarak gönderildiğini vurgu yaparak, Kuran’ın ölülere okumak için gönderilmediğini bilakis dirilerin hayatına uygulaması için gönderildiğine dair örnekler verdiler. Hz. Muhammet’in (s.a.v) hayatının her Müslüman tarafından bilinmesi gerektiğini belirten konuşmacılar, Peygamberimizin ahlakının Kuran ahlakı olduğunu kaydetti.
Programın ikinci bölüm açılışını yapan, Yeşiller Partisi Grup Başkan Vekili Mehmet Kaplan,’’ Bizlere böyle güzel Kuran sofrası ikram eden kardeşlerimi kutluyorum’’ dedi. Sivil toplum örgütlerinin böyle programlarla genç, yaşlı, çocuk demden herkesi bir araya getirdiklerini kaydeden Kaplan, emeği geçen herkese teşekkür etti. Daha sonra ünlü hafızlar tanıtılarak tek tek sahneye davet edildi. İlk olarak Türkiye’den kıraat üzerine Kur’an-ı Kerim okuyabilen hafız İsmail Coşar, ikinci olarak Rusya’da güzel Kuran okuma yarışmasında 1. olan hafız Bünyamin Topçuoğlu, üçüncü olarak 2 kez dünya birinciliği bulunan İranlı hafız Remzi Er ve son olarak da Mısırlı hafız Yasser Ahmed Kur’an tilavetinde bulundu.
Dolu dolu geçen ve katılanların beğenisini kazanan programın sonunda hafızlara ve emeği geçenlere hediyeler verildi. Program arasında evde yapılan çeşitli yiyecekler kermes etkinliği çerçevesinde misafirlerin hizmetine sunuldu. İçeriğiyle olduğu kadar, gerçekleştirilen iyi organize sayesinde programın işleyişinde hiçbir aksama olmaması katılımcılar tarafından takdirle karşılandı.