Manisa Haberleri

MİSAFİR ÖĞRENCİLER ÇANAKKALE’DE BULUŞACAK

Haber 08.04.2013 10:29 Pazartesi
Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneğinin organizesi ile Çanakkale’de okuyan misafir öğrenciler on beş günde bir mutat olarak düzenledikleri kahvaltılı toplantıda bir araya geldiler.
Dünyanın farklı ülkelerinden Çanakkale’ye gelerek ÇOMÜ’de fakülte ve yüksekokullarda okuyan öğrencilerin davetli olduğu kahvaltıdan sonra samimi ve sıcak bir ortamda sohbet edildi. Misafir öğrencilerin yaşadıkları sorunların dile getirildiği toplantıda Dernek Başkanı Ahmet Arıcan yaşanılan sorunların çözümü için öğrencilerin maddi ve manevi olarak yanlarında olduklarını ifade etti. Toplantıda ayrıca 2013 yılı için UDEF Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonunun ülke çapında düzenleyeceği misafir öğrenci buluşmalarının bu yıl altıncısının düzenleneceği dile getirildi. Bu kapsamda hazırlanan çalışmalarda Çanakkale’de de 1-2 Haziran tarihlerinde İskele Meydanında Öğrenci Buluşmasının gerçekleştirilmesi ve dünyanın çeşitli ülkelerinin temsil edilmesi kararlaştırıldı. Ancak temsil edilen ülke sayısının artabileceği vurgulanan toplantıda, öğrenci buluşmasında dünyanın bütün renkleri Çanakkale’de olacağı ifade edildi. Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan bu etkinliğin Çanakkale’de bir ilk olmasından ve misafir öğrencilerin Çanakkale halkıyla tanışma ve kaynaşma fırsatı oluşturmasından dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi.
Dernek Başkanı Ahmet Arıcan, toplantıya katılan Misafir Öğrencilerin Türkmenistan, Azerbaycan, Moğolistan, Suriye, Filistin, Yunanistan, Bulgaristan, Somali, Nijerya, Gana, Benin, Burkino Faso, Afganistan, Rusya, Özbekistan, Gana, Nijerya, Fil Dişi Sahilleri, Kazakistan, Hindistan gibi ülkelerden Çanakkale’ye gelerek burada çeşitli zorluklara rağmen eğitim gördüklerini ve bu öğrencilerin her türlü övgüye ve takdire layık olduklarının altını çizdi. Çanakkale halkının misafir öğrencilere sahip çıkması gerektiğini anlatan Arıcan, ayrıca toplantıya katılan öğrenciler kendi ülkelerini, kültürlerini, öğrenci olarak bulundukları Çanakkale’de tanıtmaktan ve etkinliklere katkı sunmaktan mutluluk duyacaklarını açıkladı.