Manisa Haberleri

IRAKLI FİRAS İBRAHİM’İN 40 BİN LİRA BULUNAMAZSA KOLLARI KESİLECEK

Haber 08.04.2013 10:33 Pazartesi
Irak'ın Musul kentine bağlı Ninova ilçesinde, kuş uçururken elindeki demir çubuğun yüksek gerilim hattına değmesi sonucu iki kolu ve sağ ayağı yanan 7 yaşındaki Firas İbahim’in, 40 bin lira bulunamazsa kolları, tedavi devam etmezse ayağı da kesilecek.
Musul'un Ninova ilçesinde yaşayan İbrahim Hamid (30) ile Nada Hamid çiftinin 4 çocuğundan biri olan Firas İbrahim Hamid (7), 1 ay kadar önce, evin damında elindeki demirle kuşları uçururken, damın hemen yanından geçen yüksek gerilim hattına demirin değmesi nedeniyle, damdan yere düştü. Akıma kapılan Firas İbrahim’in iki kolu, elleri ve sağ ayağında yanma meydana gelirken, babası tarafından Ninova'dan Musul'a götürülen çocuk, burada tedavi altına alındı. Yaklaşık 1 aydır hastanede tedavi gören çocuğun bir kolunun durumunun çok kötü olduğu ve kesilmesi gerektiğine karar verildi. Ancak aile, çocuklarının kolunun kesilmesine izin vermedi. Baba Hamid, oğlunun kolunun kesilmemesi için çare ararken, Musul'da bulunan bir Türk doktor ise, Türkiye'de Adana'daki hastanelerde çocuğun kolunun kesilmeden tedavi edilebileceğini söyledi.
Bunun üzerine baba Hamid çocuğunu alıp, Adana'ya akrabalarının yanına getirdi. Burada hastanelere giden babaya doktorlar, oğlunun kolunun kesilmeden tedavisinin mümkün olduğunu ancak, Türkiyeli olmadıkları için 40 bin lira para karşılığında bu işlemin yapılacağını belirtti. Aile ise, maddi durumu iyi olmadığı için bu parayı ödeyemedi.
Baba Hamid, çaresizlik içinde beklediklerini ifade ederek, “Oğlumu bir umutla Adana'ya getirdim ancak burada da para olmadan tedavi etmiyorlar. Eğer tedavi olursa kolunu kurtaracağız. Tedavi olmazsa hem diğer kolu, hem de ayağı kesilecek. Ne yapacağımı bilmiyorum çaresiz bir şekilde bekliyorum. Buradaki devlet yetkililerinden, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istiyorum. Oğlumun iki kolu, eli, bir ayağı göz göre göre kesilecek, ne olur bana yardım edin” dedi.
Firas İbrahim de, tek isteğinin tedavi olup kolunun kesilmemesi olduğunu söyledi. Aile şimdi, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.