Manisa Haberleri

KAZA SONUCU YATAĞA MAHKUM OLDU

Haber 08.04.2013 10:39 Pazartesi
Konya’da 4 yıl önce araçla geri manevra yapan arkadaşı tarafından kazayla ezilen ve felç kalan 33 yaşındaki Ahmet Güder yatalak olarak yaşamını sürdürürken, tüm ihtiyaçlarını ailesi karşılıyor. Güder'in büyük üzüntü duyan ailesi, tedavi umutlarını canlı tutuyor.
Konya’nın Bozkır ilçesinde sanayi sitesinde 7 Eylül 2009 tarihinde meydana gelen kazada, 2 çocuk babası Ahmet Güder (33), geri manevra yapan arkadaşının aracının altında kaldı. Çarpmanın ardından yaklaşık 20 metre sürüklenen Ahmet Güder, kaldırıldığı Bozkır Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Konya'ya sevk edildi. Beyin kanaması geçiren ve ameliyata alınan Güder, felç kaldı. Güder, daha sonra ailesi tarafından götürüldüğü hastanelerde de iyileşemedi ve yatalak olarak yaşamını sürdürmeye başladı. Aile, Ahmet Güder'in hastane ihtiyaçlarından dolayı Konya'nın merkez Selçuklu ilçesinde hastaneye yakın bir yerde ev tutarak Bozkır'dan Konya'ya taşındı ve kirada oturmaya başladı. Ameliyattan çıktıktan 37 gün sonra sol gözünü açan, 3-4 ay sonra sağ ayağını oynatmaya başlayan ve 6 ay sonra sağ gözünü açabilen Ahmet Güder, eşi Ayşe Güder’in (29) sayesinde tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.
Yoğun bakımdan çıktıktan sonra oğlunu hareketsiz bir halde eve götüren ve günde 20 kere yatırıp kaldırdıklarını belirten anne Müslüme Güder (53), “Biz evde 4 senedir Ahmet’e kendi imkanlarımızla bakıyoruz. Sağlık Bakanlığı'na gittim, devletin bunca imkanı var biz niye hastaneye yatıramıyoruz diye onun aracılığıyla yattık. 20 gün hastanede fizik tedavi oldu. Geri kalanları hep kendi imkanlarımızla aldık. Psikolojisi bozuk, psikolojisinin düzelmesi için bir doktor arıyoruz” dedi.
KOCAMIN DURUMUNDAN KIZIMI TEDAVİ ETTİREMEDİM
Kazadan sonra karşı taraftan kimsenin kendilerinden özür dilemediğini söyleyen Ayşe Güder de, “Bu hastadır götürelim bir doktora, bir yardım edelim, hiç kimse bize el uzatmadı. Kızım da hasta benim ama kızımın tedavisini bile yaptıramadım, Ahmet böyle oldu diye” dedi. Anne Müslüme Güder de gözyaşlarına hakim olamayarak, “Biz çok çaresiziz. Ben bir anneyim, bizi biz gibi olanlar anlayabilir başka kimse anlayamaz” şeklinde konuştu. Kocasının kaza geçirmesinden dolayı doğuştan apert sendromlu olan kızı Nuray Güder’i tedavi ettiremediğini ifade eden Ayşe Güder, “Ahmet kaza yapmadan evvel biz onun tedavisini gerektiği kadar yaptırdık ama Ahmet böyle olalı doğru düzgün doktora bile gidemedik. Yani bakımının zorluğu yüzünden gidemedik. Nuray’ın doktorları Ankara'da ama gidilmiyor” dedi.
Gözyaşlarına hakim olamayan Ahmet Güder’in teyzesi Fatma Binici (45) ise, yeğeninin durumuna çok üzüldüklerini dile getirerek, “Geçen sene televizyonda İbrahim Tatlıses çıktı, onun oturup da konuştuğunu duyunca dedi ki bana, kendi konuşamaz ama işaret ederek 'Beni de götürün oraya, beni de götürün' diyor. İbo’nun gittiği yere götürün diyor ama imkanlar el vermediği için gidemedik" şeklinde konuştu.