Manisa Haberleri

DÜNYA EKONOMİK FORUMU BAKÜ’DE BAŞLADI

Haber 08.04.2013 10:19 Pazartesi
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “Orta Asya ve Güney Kafkasya’ya yönelik Vizyonlar” konulu Dünya Ekonomik Forumu başladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da yer aldığı forumda açılış konuşması yapan Dünya Ekonomik Forumu CEO’su Klaus Schwab, toplantının üst düzeyde organizasyonundan dolayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'na teşekkürlerini iletti.
Azerbaycan’ın hızla geliştiğini söyleyen Schwab, bölgede Azerbaycan’ın coğrafi konumundan, insan potansiyelinden faydalanabilineceğini söyledi. Forumu CEO’su Azerbaycan’ın finans, bankacılık, inşaat sektörünün geliştiğini kaydetti. Forumun hedefinin uzun vadeli kalkınma stratejisini hazırlamak ve kalkınmaya destek vermek, ayrıca bölgenin benzersiz imkanlarını açığa çıkarmak olduğunu kaydeden Schwab, Foruma dünyanın çeşitli ülkelerinden olan temsilcilerin işte bu amaçla katıldığını vurguladı. Daha sonra bölgenin imkanlarını yansıtan video gösterildi.
Forum çerçevesinde Bakan Yıldızın, Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Djoomart Otorbaev, Dünya Ekonomik Forumu Yönetici Direktörü Borge Brende, ABD Bakü Büyükelçisi Richard Morningstar, Kazakistan Başbakan Birinci Yardımcısı Baklytzhan Sagintayev ve Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natiq Aliyev’le görüşmesi bekleniliyor.