Manisa Haberleri

AYVALIK’TA AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

Haber 08.04.2013 10:57 Pazartesi
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Avukatlar günü kutlandı
Ayvalık Adliyesi’nde Balıkesir Barosu’na bağlı avukatlar 5 Nisan Avukatlar Günü’nü adliye de avukatlar odasında kutladılar. Ayvalık Baro Temsilcisi Avukat Kemal Tutkopar, Ayvalık Cumhuriyet Başsavcısı Ali Pehlivanoğlu ile Hakimler ve Savcılar yanı sıra, Avukatlar birlikte toplanarak pastalı bir kutlama yaptı. Balıkesir Baro Başkanı Avukat Yaşar Meyvacı’nın 5 Nisan Basın Bildirisi ise Ayvalık Baro Temsilcisi Kemal Tutkopar tarafından okundu. Bildiride; “Yargının Bağımsızlığı, Hukukun Üstünlüğü ve Hukuk Devleti Kavramları ile ilgili tartışılabilir düzenlemelerin, biz avukatların beklentisi ve özlemlerinin tam tersine uygulamalar ile başlayan süreç sonucunda, Avukatlar, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlamak yerine, son yıllarda yalnızca değerlendirmek durumuna gelmişlerdir. Yargının ayrılamaz bir parçası, üçayağından birisi olan savunma olarak, bugün, coşku ve sevinç dolu bir kutlama yapmıyoruz. Yapamıyoruz, çünkü yaşamamız gereken coşku ve sevinci gerektirecek durumda değiliz. Mesleğimiz ile ilgili beklenti ve yakınmalarımızı her fırsatta dile getirmemize rağmen, yakınmalarımızı ortadan kaldıracak, beklentilerimizi gerçekleştirecek uygulamaların hayata tam anlamıyla geçirildiğini söyleyebilmek çok zor. Avukatlar, mesleki koşullarının hem bireysel, hem de örgütleri, yani Barolar açısından gittikçe zorlaştığı son günlerde, tüm bunlara rağmen, ettikleri yeminin gereklerini hem vekil edenlerine hem de içinde yaşadıkları topluma karşı yerine getirme kararlılığındadırlar” denildi.
Ayvalık Baro Temsilcisi Kemal Tutkopar’ın seslendirdiği bildiride, “Biz, savunmanın, yani bizlerin olmadığı ya da savunma ve hak arama işlevlerimizi tam anlamıyla yerine getiremediğimiz durumlarda Adaletin gerçekleşemeyeceği, Adaletin tam anlamıyla gerçekleşemediği durumlarda da Hak ve Hukuktan söz edilemeyeceği gerçeğini bıkmadan, usanmadan vurgulama ihtiyacı duyuyoruz. Avukatlar ve onların örgütlü gücü olan Barolar, bir yandan kendi meslekleri ve misyonları ile ilgili gelişmeleri dikkatle izlerken; diğer yandan da ulusumuzu ve ülkemizi ilgilendiren gelişmeleri, bir hukukçu bakış açısıyla dikkatle izlemeye devam ediyorlar. Bu kararlılığımız ile yolumuza devam edeceğimiz konusunda hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Molierac’ın ünlü sözü bizleri çok iyi anlatır; ‘Görevimizi yaparken hiç kimseye, yargıca da, müvekkile de, iktidarlara da bağımlı olmamaya kararlıyız’ Avukatların aşağısında hiç kimsenin var olduğu iddiasında olmadığımız gibi, bizim üzerimizde her hangi bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. Unutulmamalıdır ki, en kıdemsizimizin, en kıdemlimizden ya da ün yapmış olanımızdan farkı yoktur. Biz Avukatlar, hiçbir zaman köle kullanmadık; ama köle de olmadık” ifadeleri yer aldı.
“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YERİNE GETİRME KARARLILIĞINDAYIZ”
Bildirinin son bölümünde ise; “Cübbelerimizin ve ettiğimiz yeminin bize yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin ve Ulusumuzun bütünlüğü, devletimizin bağımsızlık ve saygınlığı, insanlarımızın mutluluğu, birlik ve kardeşliği için üzerimize düşen sorumluluğun gereklerini yerine getirme kararlılığındayız” denildi. Bildirinin okunmasının ardından, Avukatlar 5 Nisan anısına adliye önünde toplu fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.