Manisa Haberleri

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM FİLM FESTİVALİ’ BAŞLIYOR

Haber 08.04.2013 11:22 Pazartesi
Çankaya Belediyesi, 2008 yılından bu yana Karlskrona-İsveç ve İstanbul’da gerçekleşen ‘Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni Ankaralılarla buluşturuyor.
Neyin sürdürülebilir olduğu veya olmadığına dair dünyanın dört bir yanından örnekler sunan festival kapsamında, gösterilecek 24 film ücretsiz olarak izlenecek.
Fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliğinin sıkça aşırı hava olaylarını karşımıza çıkardığı şu günlerde, filmler sürdürülebilirlik kavramının farklı boyutlarını izleyiciye aktarıyor.
Filmler, son yıllarda teknolojinin gelişmesine rağmen ürünlerin neden hemen eskidiğine, Türkiye’de kentsel dönüşüm yaşanırken dünyanın artık neden pasif mimariye döndüğüne dair soruların cevaplarını vurucu görüntüler ve anlatımlarla cevaplandırıyor.
Yacuba’nın nasıl çölü durdurduğunu, arıların son yıllarda neden kaybolduğunu, atıkların nasıl israf edildiğini konu alan filmler, Çin’de çevre hareketinin nasıl HES projelerini durduğunu veya ABD’de 83 bin öğrencinin artık nasıl yerel gıda ile beslediğini bütün boyutlarıyla anlatıyor. Sürdürülebilirliğe sadece ekonomiyi değil, çevre ve toplumu da dahil eden bir pencereden bakan filmlerin hepsi belgesel niteliği taşıyor.
11-14 Nisan 2013 tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek filmleri, 2009 yılından bu yana iklim değişikliği konusunda eylem ve çalışmaları ile bilinen 350 Ankara Grubu ve gönüllüler organize ediyor. Sürdürülebilirlik konusuna ilgi duyan gönüllülerin imecesi ile Ankara’ya taşınan filmler, Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle izleyiciyle buluşuyor.