Manisa Haberleri

ÖĞRENCİLER 200 FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU

Haber 08.04.2013 11:32 Pazartesi
Aydın'da Orman İşletme Müdürlüğü, TEMA ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte 200 fidan toprakla buluşturuldu.
Aydın Orman İşletme Müdürlüğü, TEMA Vakfı Aydın İl Temsilciliği ile Aydın Merkez Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte Aydın merkez Çiftlik köyü ağaçlandırma sahasına 200 fıstık çamı fidanı dikildi.
Etkinlikte ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi veren TEMA İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, “Toprak, Orman, Su ve Hava arasında sıkı bir ilişki vardır. Toprağı tutan, su kaynaklarını besleyen, havamızı temizleyen, canlılara yurt ve yuva olan, iklimi düzenleyen, kökleriyle toprağı saran, suyu tutan ormanlardır. Ormandan, bitki örtüsünden yoksun kalan topraklarımız, suyla, rüzgarla aşınıp taşınıyor. Yılda dünya ortalaması 142ton/km2 iken, Türkiye’de 955 ton/km2 toprağımızı erozyonla kaybediyoruz. Ülke yüzeyimiz her yıl 0,8 mm aşınıyor. Topraklarımızın sadece yüzde 7’sinde erozyon yok. Toprak olmazsa üretim yapamaz, gıda güvenliği sağlanamaz. Gıdanızı kendiniz üretmezseniz, satmak istedikleri takdirde, dışarıdan çok yüksek fiyatlara, satın alabilirsiniz. Gıdanız olmazsa aç kalır, başkalarına muhtaç olursunuz” dedi.
Türkiye’nin toprak rezervi kalmayan 19 ülkeden birisi haline geldiğini savunan Özdemir, “Ülkemizde, toplam yüzölçümünün 1/3’ü olan, 22 milyon hektar tarım alanında üretim yapabiliyoruz. Bu arazinin ancak yarıya yakını verimli tarım arazisi niteliğinde. Binlerce yıldır üzerinde yaşayan insanları besleyen yorgun Anadolu toprağı, amaç dışı kullanımlar, yanlış tarım politikaları ve erozyon yüzünden gücünü kaybetmiş durumda. Nüfus ne kadar artarsa artsın, artık yeni toprak rezervimiz kalmadı. Toprak yoksa üretim de, soframızda yiyeceğimiz de yoktur. Her şey toprağa bağlı olduğu için tarıma elverişli toprağımızı korumalı, üretimde kalmasını sağlamalı, nasıl yararlanacağımızı belirlemeliyiz. Oysa Türkiye, halen arazi kullanım planlamasını yapmış değil. Tarım arazilerinin üzerine sanayi tesisleri kuruluyor, ormanlar yakılıyor, işgal edilip yapılaşmaya açılıyor, sulakalanlar kurutuluyor. Çare; topraklarımızı yeteneklerine göre nasıl kullanabileceğimizi belirleyen, nerede tarım yapılıp nerede hangi ürünü üreteceğimiz ve nereyi yapılaşmaya açacağımızı, kesin ve net olarak belirleyen Arazi Kullanım Planlamasını yapmalı ve uygulamalıyız” diye konuştu.