Manisa Haberleri

ERGENEKON DAVASI GERGİN BAŞLADI

Haber 08.04.2013 11:40 Pazartesi
Savcılık mütalaasının ardından bugün ilk duruşmanın yapıldığı Ergenekon davası gergin başladı.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilen Ergenekon duruşması öncesinde salon kapısı önünde zaman zaman avukatlar ile jandarma görevlileri arasında tartışmalar yaşandı. Duruşma öncesi binlerce kişi Silivri Cezaevi önüne akın ederken, duruşma salonu girişinde de zaman zaman gerginlikler yaşandı. CHP milletvekilleri Muharrem İnce, Nur Serter, Mahmut Tanal ve Kamer Genç’in de aralarında bulunduğu 30’u aşkın vekil duruşmayı izlemek üzere Silivri’ye geldi.
Duruşma salonunda daha önce basın mensuplarının ve milletvekillerinin oturduğu bölüm avukatların kalabalık olması nedeniyle avukatlara ayrıldı. Basın mensupları ve milletvekilleri izleyici koltuklarına alınırken duruşmayı izlemeye gelen İstanbul Barosu başkanı Ümit Kocasal ve baro yönetimi kendilerine gösterilen yerlere oturmayarak sanık avukatlarıyla oturmak istediler. Jandarma görevlilerinin tüm uyarılarına rağmen baro yönetimi sanık avukatları ile oturmaya devam etti. Salonun dolmasının ardından salon girişinde de tartışmalar yaşandı. Avukat sandalyelerinin dolmasının ardından jandarma görevlileri Mahkemenin talimatıyla avukatlara yetki belgesi ve vekalet sordu. Yetki belgesi ve vekaletin sorulmasına tepki gösteren avukatlar ile jandarma görevlileri arasında tartışmalar yaşandı. Tartışmalara devam ederken salonda bulunan bazı avukatlar da meslektaşlarına destek olmak için salondan çıkarak tartışmaya katıldılar. Kapı önünde yaşanan gerginlik sırasında bir kişinin kamera ile görüntü aldığı görüldü. Avukatlar kamera ile görüntü alan kişiye tepki göstererek kaydın durmasını istediler. Bu sırada jandarma görevlilerinin kaydı alan kişinin jandarma istihbarat olduğunu söyledikleri görüldü. Yaşanan tartışmaların ardından kamera kaydı durdurulurken, duruşma gergin başladı.
Duruşmanın başlaması sırasında CHP’li vekiller mahkeme başkanıyla tartışarak yoklamanın yapılmasına engel oldular. Vekiller bir süre slogan atıp, alkış tuttuktan sonra jandarma barikatına fiili müdahalede bulunarak avukatların bulunduğu yere oturmak istedi. Gerginlik uzayınca mahkeme duruşmaya ara verdi.