Manisa Haberleri

ADANA TİYATRO FESTİVALİ, İNSAN MANZARALARI İLE DEVAM EDİYOR

Haber 08.04.2013 12:03 Pazartesi
Sabancı Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 15. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, yerli ve yabancı tiyatro topluluklarının oyunlarını sanatseverlerle buluşturuyor. Festivalin ikinci haftasında, Talimhane Tiyatrosu “Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi”, Antalya Devlet Tiyatrosu “Othello” ve Ankara Devlet Tiyatrosu “Ben Ödüyorum” oyunlarıyla Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi sahnesinde olacak.
2012 Afife Jale - Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü dahil olmak üzere Türk tiyatrosunun en saygın ödüllerini kazanan “Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi”, Türkiye’deki insan ticareti gerçeğini gözler önüne seriyor. Talimhane Tiyatrosu’nun Lucy Kirwood’un eserinden uyarladığı oyun, Ukrayna’dan yeni bir yaşam hayalleriyle İstanbul’a gelen ve insan tacirlerinin tuzağına düşen Dijana’nın yaşadıklarını anlatıyor. Tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de önemli sorunlardan biri haline gelen “insan ticaretini” çarpıcı bir dille anlatan oyun, 8 ve 9 Nisan tarihlerinde Adanalı izleyicilerle buluşuyor.
Antalya Devlet Tiyatrosu, William Shakespeare’in ünlü eseri “Othello”yu sahneye taşıyor. Özdemir Nutku’nun Türkçe’ye çevirdiği ve İngiliz asıllı yönetmen Malcolm Keith Kay’in yönettiği oyun, Othello isminde zeki bir askerin hikayesini konu alıyor. Othello’nun karısı Desdemona’ya duyduğu aşk ve kıskançlığın yol açtığı trajedi tüm gerçekliğiyle aktarılıyor. Shakespeare yüzyıllar öncesinden, insan ruhunun derinliklerinde yatan gizemleri adeta günümüz seyircisinin yüzüne çarpıyor. Antalya Devlet Tiyatrosu, “Othello” oyununu 10 - 11 Nisan tarihlerinde sahneleyecek.
Beş farklı oyun ile Adana Tiyatro Festivaline konuk olan Ankara Devlet Tiyatrosu, festivalin ikinci haftasında “Ben Ödüyorum” adlı oyun ile seyircilerin karşısına çıkıyor. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun iddialı sezon oyunlarından biri olan “Ben Ödüyorum”, yalnız bir adamın para karşılığında kurduğu sahte bir ailenin hikayesini anlatıyor. Kurmaca ailenin bir yandan trajikomik bir yandan hüzünlü dramı, 12 -13 -14 Nisan tarihlerinde Adanalı seyircilerle buluşacak.
Adanalı seyirciler tarafından ilgiyle karşılanan Sadri Alışık Tiyatrosu, festival kapsamında İstanbul’da da sahne alıyor. Sadri Alışık Tiyatrosu, “Küçük Adam Ne Oldu Sana” oyunuyla Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde 9 Nisan tarihinde tiyatroseverlerle buluşacak.
Festivalin ikinci haftası, atölye çalışmalarıyla renkleniyor. Usta oyuncu Münir Canar, “Ortaoyunu” adlı atölye çalışmasında Ortaoyunu tiplemeleriyle müzikli ve danslı bir doğaçlama gösteri sunacak. Usta hayali Ahmet Aksoy ise “Karagöz’e Gelen Mektup” adlı özel gösterimde Karagöz ve Hacivat’ın eğlenceli hikayesini katılımcılara aktaracak. Boğanhan Sözmen, “Sahne ve Yaşamda Konuşma Eylemi” ile Ali Meriç de Geleneksel Türk Tiyatrosunda Ortaoyunu atölye çalışmasıyla katılımcılarla buluşacak.