Manisa Haberleri

ILGAZ’DA KAYAK SEZONU KAPANDI‏

Haber 08.04.2013 12:01 Pazartesi
Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden Ilgaz Dağı’nda karın erimesiyle birlikte kayak sezonunun kapandığı bildirildi.
Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi Ilgaz’da kar kalınlığını 10 santimetreye kadar düşürürken, Ilgaz’da karın azalması ve kayak severlerin ilgisinin azalması sonrası tesisler kış sezonunu kapattı.
Teleferiklerin 20 gün boyunca arızalı olması ve kış sezonun mevsim normallerinin üzerinde sıcak geçmesi sonrası yağışların azalmasına rağmen Ilgaz Dağı, bu yıl son yılların en fazla kayak severini ağırladı.
Ilgaz Dağı Oteller bölgesinde bulunan otelciler, Ilgaz’da bu sezon kar yağışının çok olmamasına rağmen beklediklerinin üzerinde iyi bir sezon geçirdiklerini söylediler.
Son aylarda kar’ın az olmasına rağmen gelen kayakçılarda son bir kez kaymayı denediklerini ifade eden Ilgaz Mountain Resort Genel Müdürü Hakan Sevencan, “Mayıs ayı itibariyle Ilgaz Dağı’nda doğa turu yapmak ve doğada dinlenmek isteyen tatilcileri ağırlayacağız. Hafta sonu bazı vatandaşlar kayak yapmaya geldi ama karın erimesiyle birlikte kayak yapamadılar. Artık kayak sezonu kapandı” dedi.
2012-2013 kış sezonun gayet iyi ve otellerin dolu geçirdiğini belirten Sevencan, “Otellerde doluluklar yüzde 90 seviyesinde seyretti. Kar kalınlığında bu sene çok fazla kış olmadı geçen seneye nazaran daha az kış vardı. Ama kayakta hiç bir sıkıntı olmadı kayak sezonu çok iyi geçti. Bunun yanında şuanda Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ufak tefek tadilatlarımız olur. Toplantı gruplarımı alacağız, ufak tefek tadilatlarımız olacak, yaz sezonu çok hızlı bir şekilde girmeyi planlıyoruz. Buda tabi yaz sezonun burada yüzde 80 dolulukla geçiyor. Doğa güzelliği olan bir dağda olduğu için çok onda dolu geçiyor. Yazda çok dolu geçiyor, kış kadar diyebiliriz” diye konuştu.
Haziran’ın 15’den itibaren Eylül ayına kadar önümüzdeki günlerde kışa hazırlıkların devam edeceğini aktaran Sevenvan, bu kapsamda kış hazırlıklarını sürdüreceklerini ve yeni yatırımlar yaparak, göze hoş bir sezonu kayak severlere yaşatmayı planladıklarını kaydetti.
Öte yandan Ankara’dan kayak yapmak için gelen Kayakseverler, “Buraya kayak yapmak için geldim ama baktım sezon kapanmış, karlar erimiş bu yüzden yapamadım. Bu sene yaz erken geldi. Dolaysıyla kayak yapamadık ama temiz havanın doğanın tadını çıkarıyoruz” dedi.