Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

CHP’Lİ VEKİLLER DURUŞMA SALONUNDAKİ BARİYERİ YIKMAYA ÇALIŞTI

Haber 08.04.2013 12:13 Pazartesi
Ergenekon davasında duruşmanın başlamasının ardından CHP’li vekiller salondaki bariyerleri yıkmaya çalışınca duruşmaya ara verildi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasında, salona alınan sanıklar izleyiciler tarafından alkışlandı. Bu sırada seyircilere dönen CHP milletvekili tutuklu sanık Mustafa Balbay, “Bu mütalaayı hep birlikte yırtacağız” diye bağırdı.
Duruşmanın başlamasının ardından mahkeme başkanı, sanık ve avukat yoklamasını yapmak istedi. Başkan Hasan Hüseyin Özese yoklamanın ardından esas hakkındaki savunmaların alınacağını ve var ise usule ilişkin taleplerin alınacağını belirtti.
Bu sırada duruşma salonunda bulunun yaklaşık 30 CHP milletvekili mahkeme başkanına bağırarak avukatlara ayrılan boş yerlere oturmak istediklerini belirtti. Ancak mahkeme başkanı o kısmın avukatlara ayrıldığını belirterek, “Oturacak yerleriniz var oralara oturabilirsiniz” dedi.
Ancak mahkeme başkanına itiraz eden Muharrem İnce, Mahmut Tanal, Umut Oran ve Nur Serter başta olmak üzere CHP vekilleri itirazlarını sürdürdüler.
Vekiller mahkeme başkanının yoklama yapmasına engel olmak için zaman zaman alkışlayarak başkanın söylediklerinin duyulmasına engel oldular.
Salonda sessizliğin sağlanarak yoklamaya devam edildiği her fırsatta Muharrem İnce, mahkeme başkanına bağırarak, “Orayı niye kapatıyorsun bize aç orayı. Biz ayaktayız” diye tepki gösterdi. İnce’nin her tepki göstermesinin ardından diğer vekillerin de destek vererek bağırmaya başladıkları gözlendi.
Salonda bulunan bazı yazarlar ile milletvekilleri ayaklarını yere vurarak, “Aç burayı ve adalet istiyoruz” şeklinde sloganlar attılar. Vekiller Muharrem İnce’nin, “Biz buraya gireriz” şeklindeki sloganlarının ardından duruşma salonunda bulunan çelik bariyerleri yıkmaya çalıştı. Vekiller bariyerleri yıkmaya çalışırken jandarma görevlileri ise vekillere engel olmaya çalıştı. Karşılıklı itişmenin bir süre devam etmesi üzerine mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi.
Öte yandan duruşma salonunun bulunduğu bina önünde toplanan gruba jandarma görevlileri gaz sıktı. Gaz rüzgarın etkisiyle duruşma salonuna kadar geldi. Salon çevresinde bulunan da gazdan etkilendi.
Annesinin kucağında salon önünde duran ufak bir bebek de gazdan etkilendi. Gazdan etkilenen bebek mahkeme kalemine alındı.