Manisa Haberleri

ÇÜ’DE DENEY HAYVANLARI KULLANIM KURSU BAŞLADI

Haber 08.04.2013 12:33 Pazartesi
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Deneysel Tıp Araştırma Ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen Deney Hayvanları Kullanım Kursu başladı. Fakülte Kurul Toplantı salonunda gerçekleştirilen açılış töreni sonrası ilk kurs verildi.
Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvan Deneyleri Etik Kurulu Sertifika Programı çerçevesinde düzenlenen kursa ilgi hayli yoğun oldu. Kursun açılış törenine Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Özcengiz, Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova ile kursiyerler katıldı.
Kursun açılışında konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Tıp Araştırma Ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Y. Kenan Dağlıoğlu kursu düzenlemekteki amaçlarının öncelikle yasal mevzuatla birlikte hayvanlar üzerinde yapılacak olan deneysel çalışmalar hakkında kursiyerlere eğitim vermek olduğunu dile getirdi. Dağlıoğlu Diş Hekimlerinden Veterinerlere, Biyologlardan Su ürünlerine kadar kurs verilecek kişilerin son derece geniş bir yelpazede olacağını ifade etti
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Özcengiz ise, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvan Deneyleri Etik Kurulu Sertifika Programı çerçevesinde, ÇÜ Tıp Fakültesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu'nca kurs düzenlenmesi kararı alındığını ifade etti. Özcengiz bu kursun katılımcılara son derece faydalı olacağını belirterek, deney hayvanları üzerinde meydana gelebilecek yanlış uygulamalara da son verileceğini söyledi
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar da yaptığı konuşmada kursun faydalı geçmesi dileğinde bulundu. Kibar, kurs sonunda bundan sonra deney hayvanları üzerindeki uygulamaların daha bilinçli gerçekleştirileceğini dile getirdi ve kursiyerlere başarılar diledi
Kursa il dışından katılım gösteren Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Laboratuvar Hayvanları Bilim Derneği Başkanı Doç. Dr. Siyami Karahan,deney hayvanları biliminin sorumluluk gerektirdiğini söyledi.
Karahan, bu nedenle deney havyaları kullanan araştırmacılarının eğitimden geçerek sertifika sahibi olmaları gerektiğini belirtti.
Açılış konuşmalarının ardından ilk kurs zili çaldı. ÇÜ Tıp Fakültesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇÜTF-DETAUM) ile ÇÜ Tıp Fakültesi interaktif eğitim dersliklerinde gerçekleştirilecek kurs 16 Nisan Salı sona erecek.