Manisa Haberleri

PARA NAKİL ARACINI SOYAN HIRSIZLAR TUTUKLANDI

Haber 08.04.2013 12:44 Pazartesi
Konya'da para nakit nakil aracındaki 2 milyon TL'yi çalan şoför ve arkadaşı, Mersin’de yakalanmalarının ardından çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Zanlıların, madeni paralardan oluşan 5 çuvaldaki 8 bin TL'yi, ağırlık yaptığı gerekçesiyle tarlaya attıkları öğrenildi.
Olay, geçtiğimiz Cuma günü akşam saatlerinde meydana gelmişti. Para transferi yapan bir güvenlik firmasına bağlı 34 plakalı araçla şoför Mehmet D. (27), yanındaki güvenlik görevlisini alışveriş merkezinde atlatıp araçta bulunan 2 bankaya ait 2 milyonla kaçmıştı. Atlatılan güvenlik görevlisi Fırat D.’nin olayı bildirmesi üzerine polis harekete geçmiş ve paraları boşaltılan araç terk vaziyette bulunmuştu. Konya Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, aracın terk edildiği bölgede 75 evi ve 50 güvenlik kamerasını tek tek incelemesiyle başka bir aracı tespit edip, şüphelileri takibe alarak gittikleri Mersin’de yakalamıştı.
Konya’ya getirilen şüpheliler Mehmet D. ve Hasan C. planlayarak emniyeti suistimal yoluyla hırsızlık suçunu gerçekleştirdikleri gerekçesiyle çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
5 TORBA PARAYI ATMIŞLAR
Tutuklanan şüphelilerin soygun sırasında banknotlar ile bozuk paraların tamamını kiraladıkları otomobile yükleyerek yola çıktıkları öğrenildi. Şüphelilerin ifadesinde, çok fazla yük olunca 5 torbada bulunan 8 bin lira maden parayı merkez Selçuklu İlçesinde ıssız bir yerde attıklarını söyledikleri öğrenildi. Şüphelilerin gösterdiği bölgede arama yapan polis ise attıklarını iddia ettiği torbalar halindeki madeni paraları bulamadı.
YENİ BİR HAYAT İÇİN EV KURMUŞLAR
Konya’da içki masasında Mehmet D. ile Hasan C’nin soygun planını yaptığı ortaya çıktı. İşe girdikten sonra bir seferinde 7 milyon lirayı banka nakil aracı taşıdığını ifadesinde söyleyen Mehmet D., ”Çok borcum vardı, onları ödemek için böyle pir plan yaptım. Hasan’ı arabayı götürdüğüm yere çağırdım ve paralarla yeni bir hayat kurmak için kaçtık” dedi.
Mehmet D’nin Mersin’e giderken 5 yaşındaki çocuğu ile eşini de yanına aldığı ve Hasan C ile gittikleri belirlendi. Yakalanmadan önce şüphelilerden Mehmet D’nin eşi ve çocuğuna yeni bir hayat kurmak için ev kiraladığı, paranın bir kısmı ile beyaz eşya ile ev eşyası aldığı öğrenildi. 8 bin liraya 4 cep telefonu da alan şüphelilerin 2 milyon liradan 65 bin lirayı harcadıkları tespit edildi.