Manisa Haberleri

DKİB, DIŞ TİCARETİN KUVVETLENMESİNİ İSTİYOR

Haber 08.04.2013 12:58 Pazartesi
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) dış ticaret sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla 2013 yılı faaliyet programı içerisinde 2 gün boyunca devam edecek bir eğitim seminerine başlıyor.
Konuyla ilgili bilgiler veren DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ‘KOBİ’ler için Sağlanan Bütün Devlet Yatırımları ve Teşvikler’ ile 10 Nisan 2013 ‘E-Ticaret ile Satışları Artırma ve Müşteri Bulma’ konuları altında bölge firmalarına yönelik olarak iki seminer düzenlediklerini söyledi.
Gürdoğan, “Günümüzde, ihracat pazarlamasının başarı ile gerçekleştirilmesinde, yetişmiş uzman elemanlara sahip olmanın önemi açıktır. Dış ticaret ile ilgili firma ve kuruluşlarda çalışan elemanların; bu alandaki bilgi ve becerilerini geliştirmek, dış ticaretin hedeflenen düzeye ulaştırılmasında ve sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasında ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Birliğimizce 2013 yılı faaliyet programı çerçevesinde eğitim seminerleri düzenlenmesine devam edilmektedir” dedi.
Seminerlerin içeriğine ilişkin de bilgi veren Başkan Gürdoğan, “Eğitim seminerinin ilk gününde katılımcılara Ekonomi Bakanlığı Destekleri ve Eximbank Kredi & Sigorta Programları yanısıra, Tarım ve Hayvancılık Alanlı Destekler, Serbest Bölge Kapsamındaki Destekler, Ar-ge Kanunu, TÜBİTAK Ar-ge Teşvikleri, SAN-TEZ projeleri, KOSGEB Destekleri, Turizm Teşvik Kanunu, Vakıf ve Diğer Ülke Destekleri, Kalkınma Ajansları ve AB Hibeleri ile Desteklerden Faydalanabilme Yolları ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar hakkında bilgiler aktarılacak. Seminerin 2. gününde ise; güncel ve çağdaş bilgi sistemlerinin kullanılması ile internet üzerinden elektronik pazarlama hakkında katılımcılara güncel uygulamalar, kural ve kavramlar hakkında bilgiler aktarılacaktır. Bu kapsamda katılımcı firmalar ve temsilcileri internet üzerinden uluslararası pazarlama teknikleri, hedef dış pazarların tespit yolları ve dış pazarlara giriş analizleri, ürün seçimi, internet üzerinden dünya pazarında ürün tedarik ve pazarlama yöntemleri, web’de ürün veya müşteri istihbaratının yöntemleri, bilgi toplanması, değerlendirilmesi ve müşterilerle bağlantıya geçilmesi konularında bilgilendirilecekler” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, düzenlenecek eğitim seminerlerine dış ticaret firmaları temsilcileri ve ihracatla ilgili departmanlarda kilit rol üstlenen personeller ve gelecek planları arasında dış ticaretle ilgili çalışmaları olan bütün KOBİ’ler, kurum, kuruluş temsilcileri ve genç girişimcilerin katılmasının beklendiği kaydedildi.