Manisa Haberleri

KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜRLERİ TOPLANTISI

Haber 08.04.2013 13:17 Pazartesi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bölünmüş yolların yapılmasıyla yılda 15 katrilyonluk bir tasarrufun sağlandığını ve kazalarda kaybedilen insan sayısında yüzde 50 oranında bir azalma olduğunu belirtti.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen 'Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısı'na katıldı. Yıldırım, yaptığı konuşmada, bölünmüş yolların birçok faydasının olduğunu belirterek, bölünmüş yolların yapılmasıyla yılda 15 katrilyonluk bir tasarrufun sağlandığını bildirdi. Bölünmüş yollar sayesinde ölüm oranlarının azaldığına işaret eden Yıldırım, "Ölümlü kazalardaki kaybettiğimiz insan sayısında yüzde 50 azalma var. Milyon kilometrede seyahat başına düşen ölüm oranı 5.72 seviyesinde iken bugün 3'ün altına indi" dedi.
Yıldırım, 2013 yılı faaliyetlerine ilişkin, "Bölünmüş yollar yaptık. Bundan sonra yapmamız gereken ise bu yolların kalitesini artırmak. Sıcak karışım asfalt kaplamasıyla daha emniyetli hale getirmek. Son birkaç seneden beri buna yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda 14 bin kilometreye yaklaştık" dedi. 2013 yılında yaklaşık 3 bin kilometre sıcak asfalt çalışmasının yapılacağını bildiren Yıldırım, hedeflerin tutturulması gerektiğini dile getirdi. Akan trafiğe rağmen yol yapım çalışmalarının devam ettiğini anlatan Yıldırım, yol yapım çalışmalarının ardından konforun sağlanmasının önemli olduğuna işaret etti.
İhalelerde yaşanan sorunlara değinen Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti: "İdarenin kararlarını içselleştiremezseniz, bundan herkes kaybeder. Yüklenicilerimiz alt yüklenicilere karşı yükümlülüklerini mutlaka yerine getirmeli. Sistemin aksamadan çalışması lazım. Zaman zaman 'alt yüklenicilerin mağdur olduğu' yönünde haberler geliyor. Bunlara da dikkat ederek, herkesin hakkını ve hukukunu korumalıyız."
Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısı, 13 Nisan'a kadar sürecek.