Manisa Haberleri

EGE-KOOP GENEL BAŞKANI HÜSEYİN ASLAN:

Haber 08.04.2013 13:07 Pazartesi
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan sağlıklı beslenme, kaliteli yaşam ve fiziksel aktivitenin bir hayat tarzı olarak algılanıp, benimsenmesi gerektiğini söyledi.
Aslan, Karabağlar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, İnsanlığa Hizmet Platformu ve Obezite ile Savaş Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Obezite’nin Nedenleri İle Doğuracağı Olumsuz Sonuçlar” konulu panelde konuştu. Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm ve CHP İzmir Milletvekili Alaaddin Yüksel’in de katıldığı panelde Aslan, sosyal farkındalığa dikkat çekti. Obezite’nin başta kalp, damar, tansiyon gibi birçok önemli rahatsızlıklara yol açan sağlık sorunu olduğunu belirten ve panele de sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla katıldığını kaydeden Aslan, “ Televizyon reklamlarının düzensiz ve ayakta beslenmeyi özendirmesi, çocuklara yönelik çekici ancak sağlıksız yiyecek-içecek reklamları, çevresel etmenler, ailelerin beslenme alışkanlıkları, aktivite eksikliği ve uzun süre televizyon izlemek obezitenin başlıca nedenleri arasında. Obezitenin nedenlerini ortadan kaldırmak sonuçlarını da ortadan kaldırmak olur” dedi.
'UYARILAR ÜZERİNDE YAŞAM TARZIMI DEĞİŞTİRDİM'
Geçmişte kendisinin de hemen her insan gibi potansiyel obezite adayı olduğunu ancak hekim uyarısı ile yaşam şeklini değiştirdiğini anlatan Aslan, “O gün bügündür aksatmaksızın spor yapıyor, beslenmeme özen gösteriyorum. Çünkü düzensiz beslenmeyle hızlı kilo alıp, daha sonra çeşitli yöntemlerle hızlı kilo vermek yerine; sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeyle paralel bir şekilde programlı fiziksel aktivite şart. Bu obeziteyi önlemek, estetik vücuda sahip olmak ve sağlıklı yaşam için en pratik ve kolay bir yöntemdir. Kaldı ki hiçbir hastalık, hiçbir sağlık durumu bir insanın sağlığını ve sosyal ilişkilerini obezite kadar acımasızca tehdit etmiyor. Bilimsel araştırmalara göre; ülkemizde, toplumun üçte biri obezdir. Obezite ile mücadele konusunda; bireylerin, ailelerin ve toplumun bilinçlendirilmesi için, bugün olduğu gibi; paneller, seminerler, toplantılar düzenlenmeli; televizyonlarda “kaliteli ve sağlıklı yaşam; dengeli ve düzenli beslenme; programlı fiziksel aktivite, estetik vücut” konularında kamu spotları hazırlanıp yayınlanmalıdır. Sağlıklı beslenme, kaliteli yaşam, fiziksel aktivite; bir hayat tarzı olarak algılanıp benimsenmelidir” diye konuştu.
SAĞLIKLI BESLENME ÖZGÜVENİ DE ARTIRIYOR
Panelde Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Aydın, obezitenin özellikle çocukluk yıllarında başladığını, bunun nedeninin de bilinçsiz beslenme olduğunu dile getirirken, Kişisel Gelişim Uzmanı Doktor Eylül Özyürekli de, sağlıklı beslenme ve sağlıklı vücut yapısının özgüvene etkisinden bahsetti.