Manisa Haberleri

İŞİTME ENGELLİLER İÇİN GÖZLÜK, BİRİNCİLİK GETİRDİ

Haber 08.04.2013 13:22 Pazartesi
6-7 Nisan tarihlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul Fatih Koleji’nin ev sahipliğinde yapılan 21. INEPO Ulusal Çevre Olimpiyatları’na katılan Özel İzmir Amerikan Koleji öğrencileri, hazırlamış oldukları “İşitme Engelliler İçin Ses Algılayan Gözlük” isimli proje ile Çevre ve Fizik Dalından birinci olarak altın madalya kazandı.
Amacı, Türkiye ve dünyada artan çevre sorunlarının çözülmesi ve çevrenin korunup iyileştirilmesi konusunda gençlerin bilinçlendirilmesi olan ve UNESCO tarafından da desteklenen 21.INEPO Ulusal Çevre Olimpiyatlarına Özel İzmir Amerikan Koleji’ni temsilen katılan Ada Doğrucu ve Alp Eren Elçi, işitme engelliler için yaptıkları tasarımda ortamdaki seslerin yüksekliklerini ve kaynaklarını, bir gözlük etrafına yerleştirilmiş mikrofonlar aracılığıyla algılayıp bu seslerin nerede ve hangi şiddette olduklarını, gözlüğü takan kullanıcının görüş alanındaki LED ışıklarının renkleri ve pozisyonlarıyla kullanıcıya göstermeyi amaçladılar. Öğretmenleri Oktay Ünal liderliğinde çalışmalarını yürüten öğrenciler, ilginç projeleriyle Türkiye’deki saygın üniversitelerin öğretim üyelerinden oluşan Jüri Üyelerini etkilemeyi başardılar.
İlköğretim ve Ortaöğretimden Çevre Biyolojisi, Çevre Kimyası, Çevre ve Fizik, Çevre ve Sağlık ve Enerji dallarında 136 projenin yarıştığı Ulusal Olimpiyatlarda “Çevre ve Fizik” dalında birinci olan İzmir Amerikan Koleji öğrencileri, 17-20 Mayıs Tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan Uluslararası Çevre Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecekler.