Manisa Haberleri

EVİNİN ELEKTRİĞİNİ KENDİ ÜRETİYOR

Haber 08.04.2013 13:34 Pazartesi
Suşehri ilçesinde yaşayan emekli astsubay Murat Demir, güneş enerjisinden yararlanarak kendi elektriğini üretmeye başladı.
Murat Demir, geçen yıl çıkan lisanssız elektrik üretimi kanununa göre günlük 500 kw elektrik üretimi yapılması serbestliği gelince kendi evinin elektriğini üretmeye karar verdiğini belirtti. Demir, evinin bahçesine kurduğu solar güneş paneliyle elektrik üretmeye başladığını anlatarak, “Günlük 5 kw elektriği ürettiğim projem bana 5 bin TL’ye mal oldu. Tamamen doğa dostu olan çevreye zarar vermeyen sabit voltaj üreten bu sistem sayesinde elektrik sayacım artık çalışmıyor. Güneş olduğu sürece bu sistemi kullanarak evimin elektriğini temin ediyorum. Güneş olmadığı zamanlar ise sisteme bağladığım toplam 5 adet 700 amper kapasiteli aküler şarj olarak devreye giriyor” dedi.
Demir, “Güneşsiz günlerde de elektriğimi sağlıyorum. Gerçekleştirdiğim bu sistem sayesinde ortalama 110 TL gelen elektrik faturam 45 TL’ye düştü. Havaların ısınmasıyla birlikte daha çok güneşten faydalanacağım için fatura bedelimin 10 ya da 15 TL olmasını bekliyorum. 25 yıl ömrü olan bu sistem bana 20 yıl bedavaya elektrik üretme imkanı sağlayacak” diye konuştu.
Vatandaşlardan talep olduğu takdirde enerji sistemini kurabileceğini söyleyen Demir, “Yeni hazırladığım türbin sistemli çalışma ile rüzgardan faydalanarak elektrik üretme konusunda gayret ediyorum. Rüzgardan istifade edip ekstra bir elektrik üretimi de düşünüyorum” dedi.