Manisa Haberleri

BAŞKAN AKAYDIN, ’ANTALYA’DA ÖNDEYİZ’

Haber 08.04.2013 13:43 Pazartesi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Soğuksu Çalışma Bürosu’nu ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, anketlere göre Bütünşehir ve Büyükşehir’de önde olduklarını söyledi.
Soğuksu, Bayındır, Güvenlik ve Yıldız mahallelerine hizmet veren CHP Çalışma Bürosu’nun faaliyetleri hakkında bilgi alan Başkan Mustafa Akaydın, soruları yanıtladı. Bütünşehir Yasası hakkında partilileri bilgilendiren Başkan Akaydın, yasanın siyasi olduğunu belirterek, Türkiye’yi eyaletleştirme amacı taşıdığını söyledi. Başkan Akaydın, “Kuşkum, büyükşehir belediye başkanlarını büyük yetkilerle donatıp, zaman içinde eyalet sistemi yetkilerini de aktarmayı planlıyorlar. Bu yasa ile başkanlık sisteminin ilk adımı atılıyor. Yasa ile 1600 belediye kapatılıyor. Valilere çok önemli yetkiler veriliyor. Diğer bir amaçları da güçlü oldukları kırsal kesimin oylarını alarak, Antalya’nın da içinde olduğu kıyı kesimlerindeki 6 büyükşehir belediyesini kazanmak. Ancak yapılan anketlerde Bütünşehir’de Antalya’da öndeyiz. Büyükşehir’de de öndeyiz” dedi.
EXPO MİLLİ BİR KONU
Batı Çevre Yolu ile ilgili bir soru üzerine Başkan Akaydın, sorun yaşanan 1800 metrelik kısımla ilgili 0.20 emsalle yaptıkları 18 uygulamasının vatandaşların dava açması sonucu mahkemece iptal edildiğini hatırlatarak, artık sorunun sadece kamulaştırma ile çözülebileceğini belirtti.
Başkan Akaydın, Expo 2016 ile ilgili bir soru üzerine de şunları söyledi:
“Expo 2016 Antalya’nın gururu bir organizasyondur. Expo için devletler milyarlarca lire para harcıyor. Güney Kore geçen yılki Expo organizasyonu için 11 milyar dolar harcadı. Çok büyük bir alt yapı gerekiyor. Bizim devletimiz de bu yatırımları yapmak zorunda. Yapılacağı açıklanan 800 milyon liralık yatırım Antalya’nın anasının ak sütü gibi helaldir. Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği veriyoruz. Expo milli bir konudur” diye konuştu.
ULAŞIMDAN VATANDAŞ MEMNUN
Ulaşımla ilgili vatandaş memnuniyetinin yüzde 70 seviyelerinde olduğunu ifade eden Başkan Akaydın, “1.5 yıl Antalya ulaşım devrimi yaşadı. Antalya’nın bu devrime ihtiyacı vardı. Bu bir riskti. Vatandaşların alışkanlıkları değişecekti. Bu riski aldım. Başarıyla sistem işliyor. Halk büyük oranda memnun” dedi.
Başkan Akaydın daha sonra CHP Deniz Mahallesi Çalışma Bürosu’nun 3’üncü yıl kutlamasına katıldı. Çalışma bürolarının önemine değinen Akaydın, CHP İl Başkanı Devrim Kök, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı ile birlikte üçüncü yıl pastasını kesti.