Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

EKO-KENT’İN FİZİBİLİTESİ FRANSIZ KALKINMA AJANSI’NDAN

Haber 08.04.2013 13:54 Pazartesi
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan, Ekolojik Kent Projesi’ne dünya çapından gelen ilginin büyüyerek devam ettiğini söyledi.
Cihan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları devam eden Ekolojik Kent Projesi kapsamında yaklaşık 55 hektarlık merkezi iş alanının fizibilite etüdünün finansmanını Fransız Kalkınma Ajansı'nın sağlayacağını ifade etti. Alandaki su ve enerji sistemleri ile ilgili altyapının fizibilitesinin yapılan proje hakkında bilgiler veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan, projenin bütçesinin 602 bin 125 Euro olduğunu, proje sözleşmesinin ise 15 Ocak 2013 tarihinde imzalandığını ve süresinin 12 ay olduğunu belirtti. Projenin amacının alandaki su ve enerji bakımından tasarruf sağlayacak çözümler ortaya koymak olduğunu vurgulayan Cihan, “Bu kapsamda geliştirilecek proje senaryoları yaklaşık bir yıl çalışıp en uygun projenin hayata geçmesi sağlanacak. Bu süreçte alandaki öngörülen yapılarla ilgili su, güneş, rüzgâr ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili en elverişli olanlar proje kapsamında değerlendirilecek” diye konuştu.
Proje kapsamında gerçekleştirilen ikinci toplantıyı Gaziantep Büyükşehir Belediyesinde yaptıklarını ifade eden Cihan, proje koordinatörü Simon Avlagnier ve ekibi Oriana Lim Fat, Raouf Gnouma, Uluğ Arnas Fransız heyeti olarak toplantıya katıldıklarını kaydetti.
Uluğ Arnas’ın proje çalışmalarını yürütmek amacıyla bir yıl boyunca Gaziantep’te çalışmalarına devam edeceği bilgisini veren Daire Başkanı Cihan, İrem Elbeyli, Seda Müftüoğlu, Emre Kahraman ve Ayşegül Tekerekoğlu’nun da proje ekibinin içerisinde olduğunu hatırlattı.