Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER FEDERASYONU BAŞKANI SALİHLİ’DE

Haber 08.04.2013 14:09 Pazartesi

Türkiye Müteahhitler Konfederasyonu Başkan Vekili ve Türkiye Müteahhitler Federasyonu Başkanı Nacip Nasır, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası'nın (STSO) davetlisi olarak katıldığı toplantıda müteahhitleri bilgilendirdi.

\r\n


\r\nSTSO, Meclis Toplantı Salonu’nda Salihlili müteahhitlerle bir araya gelen Nasır, kentsel dönüşüm projesinin inşaat sektöründe bir dönüm noktası olacağını söyledi.

\r\n


\r\n“KENTSEL DÖNÜŞÜM SOSYAL BİR PROJE”

\r\n


\r\nBölgede yerinde dönüşümün yapılması gerektiğini belirten Nasır, “Ekonomik olarak güçlü bir sektör olmamıza rağmen çıkarılan kanun ve yasa tasarıları ile yıllarca sessiz kalmışız. Şayet bizler sorunların çözümü noktasında birlikte hareket etseydik sektörel bazda etkili olurduk. Son üç yıl önce yeni bir yapılandırma süreci başlattık. Önce derneklerimizi kurduk ve bu derneklere bağlı olarak federasyonumuzu oluşturduk. Oluşturulan bu dernek ve federasyon sayesinde önemli aşamalar kaydettik. Bugün gelinen noktada hem büyükşehir belediyesi hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bizi muhatap olarak kabul ediyor. Kurumsal yapıya entegre olmalıyız. Entegre olamazsak sektörel bazda rekabet edemeyiz. Kurumsal yapılaşma ile sektörel bazda profesyonel bir çalışma sistemi oluşturmalıyız. Bölgesel bazda güç birliği içerisinde hareket edersek rekabette güçlü oluruz. Bu sektörde büyük bir Pazar payı var. Tekelleşmeyi önlemek için yapılacak uygulama bu olmalıdır” dedi.

\r\n


\r\n“ARAÇ SAHİBİ OLAMAYACAK VATANDAŞTAN OTOPARK PARASI ALINIYOR”

\r\n


\r\nKentsel dönüşümü anlatan Nasır, şöyle devam etti: “Kentsel dönüşüm bir sosyal projedir. Önümüzdeki süreçte bölgemiz hızla bir şantiye konumuna dönüşecek. Bölgesel olarak birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer aldığımız için yönetmeliğe uygun binalar yapmak zorundayız. Bakanlıkta bu konu üzerinde hassasiyetle durmaktadır. Bu proje ile devletimiz müteahhitlerimiz ve vatandaşlarımız kazançlı çıkacaktır. Bulundukları yerin sosyal yapısını en iyi bilen belediyeleridir. Bu projeyi de uygulayacak olan belediyelerimizdir. Son günlerde otopark konusu gündemde yerini alıyor. Otopark sadece müteahhit ve vatandaş arasında yaşanan sorun değildir. Bu aslında otomotiv üreticileri ile araç alan kişilerin sorunudur. Hiç araç sahibi olamayacak vatandaştan da otopark parası alınıyor. Bu tamamen yanlış bir uygulamadır. Planlar yapılırken sosyal donatı alanlarında büyük otopark alanı projesi vardır. Belediyeler planlama yaparken büyük otopark yerlerinin yapılacağını taahhüt eder ve bunu parasını almaktadırlar. Ancak uygulamaya gelince maalesef uygulanmamaktadır. “