Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

HER YIL DÜNYADA 40 BİN KİŞİ AĞIZ KANSERİNE YAKALANIYOR

Haber 08.04.2013 14:22 Pazartesi
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, en ölümcül sekiz kanser türü arasında ağız kanserinin de yer aldığı belirtildi.
Isparta Diş Hekimleri Odası Başkanı Hüdayi Kartöz, her yıl dünyada 40 bin kişinin ağız kanserine yakalandığını ve yılda 12 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.
Baş ve boyun bölgesinde cilt kanserlerinden sonra görülen ikinci kanser tipinin ağız kanserleri olduğuna dikkat çeken Kartöz, “Ağız kanserlerinin görülme sıklığı yaş ile birlikte artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, vakaların yüzde 95’inden fazlasının 40 yaş üzerinde olduğu bildirilmiştir. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülmesinin nedenleri arasında alkol ve sigara tüketimi gelmektedir” dedi.
İleri tanı yöntemlerine rağmen ağız kanserlerinin geç teşhis edilebildiğini anlatan Kartöz, şöyle konuştu: “Tanı ve tedavisi geciken hastaların yarısı yaşamlarını ilk beş yılda kaybetmektedir. Bir çok vakada klinik muayene de yetersiz olduğundan tanıda biyopsi kullanılması önerilmektedir. Bu yüzden diş hekimlerine önemli bir görev düşmektedir. Hastaların periyodik muayenelerinde iyi bir ayrıntılı bir muayene erken teşhiste önemli rol oynamakta ve hayat kurtarmaktadır. Rutin diş kontrolleri bu yüzden gereklidir.”
GEÇ İYİLEŞEN YARALAR
Ağız kanseri belirtileri hakkında bilgi veren Isparta Diş Hekimleri Odası Başkanı Hüdayi Kartöz, şunları söyledi: “Ağızda geç iyileşen yaralar, ağız yumuşak dokularının esneklik kaybı ve hareket zorluğu, kulak ağrısı, kanama, dişlerde hareketlilik, konuşma ve yutma güçlüğü, protez kullanmada zorluk ağız kanserlerinin belirtileridir. Alkol, sigara ve diğer tütün ürünleri, kötü beslenme, virüsler, kansere dönüşme riski taşıyan yumuşak doku lezyonları, yumuşak dokulara ve dile temas eden kötü yapılmış diş restorasyonları, taşkın dolgular, hatalı kuron köprü restorasyonları, dil sırtını kesecek şekilde aşınmış diş dokuları, tıbbi standartlara uygun olmayan dolgu ve protez malzemeleri kanserin oluşmasına neden olabiliyor.”