Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

ŞEHZADE’DEN MANİSA’YA 3 MADALYA

Haber 08.04.2013 14:33 Pazartesi

Yamanlar Eğitim Kurumları tarafından İzmir’de bu yıl 8.’si düzenlenen MAFETYA 2013 finali, 6 Nisan Cumartesi günü tamamlandı. Türkiye geneli Matematik ve Fen Bilimleri Yarışması’nda Özel Şehzade Mehmet Ortaokulu öğrencileri, 1 gümüş ve 2 bronz madalya alarak, Manisa’ya 3 madalya birden kazandırdılar.

\r\n


\r\nManisa Şehzade Mehmet Ortaokulu öğrencileri, 8. sınıfların katılmadığı yarışmada 7. sınıflarda Mehmet Bayık Gümüş Madalya, Tunahan Abalı Bronz Madalya ve 6.sınıflarda Yunus Emre Güçlü Bronz Madalya alarak Manisa adına bir başarıya daha imza attılar. Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü ve Yarışmanın Bilim Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Manisa adına yarışan öğrencileri katıldığı ödül töreninde tebrik ederek fotoğraf çektirdi.

\r\n


\r\nÖğrencilerin matematik ve fen bilimlerini sevmesi amacını taşıyan ve kısa adı MAFETYA olan yarışma her yıl düzenleniyor. Bu yıl 71 ilden 3 bin 500 öğrenci, öğretmen ve velinin katıldığı yarışmaya bu sene daha fazla katılım olduğu görüldü.
\r\n20 matematik, 15 fen bilimleri, 3 klasik soru için 150 dakika ter döken öğrenciler, her kategori için altın, gümüş, bronz madalyalar ve jüri özel ödülüne layık görüldü.5, 6, 7 ve 8. sınıf kategorilerinin yer aldığı yarışmaya; bine yakın rehber öğretmen, veli ve 3 bine yakın öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

\r\n


\r\nManisa’ya ve okullarına madalya getiren öğrenciler, okulları tarafından da çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Sınavla ile ilgili olarak konuşan Özel Şehzade Mehmet İlköğretim Kurumları Müdürü Fatih Sadi, “Öğrencilere evrensel bir dil olan matematiğin yaşadıkları çağdaki yükselen değerinin sezdirilmesi, günlük hayatla iç içe gelişen fen ve teknolojinin sevdirilmesinin ve bu alanlarda daha ileri çalışmalar yapabilecek öğrencilerin tanışarak, bilgi ve tecrübelerini paylaşmalarına imkân hazırlanmasının amaçlandığı yarışmada öğrencilerimizin de 3 madalya birden alarak Manisa’ya 3 madalya daha getirmesi bizlere ve ailelerine ayrı bir mutluluk vermiştir. Bu tür yarışmalarla öğrencilerimizin motivasyonlarının canlı tutulmasının yanında geleceğimizin teminatı olan öğrencilerin yetiştirilmesi, kaliteli ahlaklı insan gücünün oluşturulmasında bizlerin de katkısının olmasından dolayı kendimizi şanslı görüyoruz. Katkısı olan herkesi kutluyorum” dedi.

\r\n


\r\nÖzel Şehzade Mehmet Ortaokulu Proje ve Olimpiyat Koordinatörü Kadir İnan ise, olimpiyat çalışmalarının çok önemli olduğunu, olimpiyat çalışmaları ile öğrencilerin daha ilköğretim yıllarında geleceğin bilim insanı olma yolunda ilk adımı attıklarını, bu yüzden bu başarının çok önemli olduğunu ifade etti. İnan, ayrıca okul olarak amaçlarının düşünen ve üreten bireyler yetiştirmek olduğunu belirtti.