Manisa Haberleri

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ DAĞ, ÇÖZÜM SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Haber 08.04.2013 14:42 Pazartesi
AK Parti Milletvekillerinden oluşan 54 kişilik heyette yer alan İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Güneydoğu Anadolu Bölgesi gezisi kapsamında Diyarbakır, Batman ve Siirt'i ziyaret ederek, burada esnaf ve köylülerle bir araya geldiklerini bildirdi.
Doğu ve Güneydoğu'da 3 kenti gezdiklerini ve vatandaşa çözüm sürecini anlattıklarını ifade eden Dağ, “Sorun bitecek ülke hak ettiği konuma gelecek" diyerek, yapılan ziyaretlerin amacına ulaştığına inandığını söyledi. Gezi kapsamında bölge halkının zihnindeki soru işaretlerini gidermek istediklerini, yıllardır ülkenin en önemli sorunu olan teröre halk ile birlikte çözüm getirmek istediklerini kaydeden Dağ, "İzmir'in en genç vekili olarak çözüme bir nebze dahi olsa katkı sağlamak amacıyla bölgede bulunmak beni fazlasıyla mutlu etti" diye konuştu.
“Gerçek iletişim dil ile olmaz, gerçek iletişim gönüller arasında bağ kurarak olur, önemli olan gönül bağını kurmaktır" diyen Dağ, AK Parti'nin 780 milyon kilometrekarelik vatanın her bölgesinde yaşayan insanlarla gönül bağı kurduğunu söyledi. Bunun içindir ki AK Parti'nin 7 bölgenin yedisinden de oy alabilen tek parti olduğunu anlatan Dağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu millet bize bir görev verdi, dedi ki; Artık bu sorunu çözün. Ben 1980 doğumluyum, kendimi bildim bileli bu terör sorunu her dönem ülkenin en önemli sorunu oldu. Artık bu sorun daha fazla devam edemez dedik ve taşın altına tüm gövdemizi koyduk. Allah'ın izniyle bu millet hep birlikte bu sorunun üstesinden gelecektir.”
AK Parti iktidarı döneminde inkarcı politikaların sona erdiğini ifade eden Dağ, sözlerine şöyle devam etti: “1980 darbesi sonrası ülkede kasıtlı olarak uygulanan inkar politikaları ile bu milleti birbirine düşman etmeye çalıştılar. Akıl ve mantık dışı yasaklarla bu millete zulmettiler. Bugün gelinen noktada insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında bu yasaklar bir bir kaldırıldı. Kürtçe eğitim kursları serbest bırakıldı, Kürtçe yayın serbest bırakıldı, Kürtçe savunma hakkı getirildi, üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri açıldı. Herkes kendini nasıl mutlu hissediyorsa o şekilde yaşamasına imkan sağlandı. Bu gezide şunu çok net gördüm. Bugün artık gelinen noktada herkes umutlarını çözüm sürecine bağlamış. Bölge halkının gözlerinin içi gülüyor, insanlar bu sürecin başarıya kavuşmasını yürekten istiyor. Bu milletin bu sürecin başarı ile üstesinden geleceğine gönülden inanıyorum.”
ÇÖZÜMÜN ADI BİLE UMUTLARIN YEŞERMESİNE YETTİ
Çözümün adının bile umutların yeşermesine yettiğini anlatan Dağ, Türkiye’deki en büyük sorunların başında gelen işsizlik, çarpık kentleşme gibi temel sorunların altında terörden kaynaklanan göçün yattığını belirtti. Bu insanların çoğunun zorunlu göç ettiklerini anlatan Dağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün çözüm süreci başarılırsa tersine bir göç başlayacaktır. Bölge ekonomik anlamda canlanacaktır. Bölge tarım, turizm, sanayi gibi alanlar için eşsiz özelliklere sahip, inşallah bu süreç ile birlikte bu alanlarda patlama yaşanacak ve bölge hak ettiği zenginliğe, gelir dağılımına kavuşacaktır.”
Yapılan anketlerde, Ege Bölgesi'nde sürece desteğin diğer bölgelere oranla daha az olmasını değerlendiren Dağ, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunun nedeni Ege’de yaşayan insanların çözüm istememesinden kaynaklanmamaktadır. İzmir’de yaptığım ziyaretlerde hemşehrilerimin aslında sürece destek verdiklerini, millete korku salarak bu sorunun devam etmesini isteyenlerin söylemlerinden olumsuz etkilenerek bu kadar iyi gitmesine rağmen sonucunda olumsuz bir durumla mı karşılaşacağız şüphesi içinde olmalarıdır. Ne yazık ki bir takım art niyetli, sorundan beslenen insanlar yalan yanlış propagandalarla insanların kafasını karıştırmaktadır. Önümüzdeki günlerde seçim bölgelerimizde sokak sokak gezmeye devam ederek bütün ayrıntıları ile bu süreci anlatacağız. Bu süreç ülkemizin sorunlarından arınıp şahlanma sürecidir. Bu milletin, bu vatanın o şanlı tarihindeki hak ettiği konuma yeniden gelme sürecidir.”