Manisa Haberleri

SİNOP’TAKİ ESKİ ÇÖPLÜK TEHLİKE SAÇIYOR

Haber 08.04.2013 14:34 Pazartesi
Sinop İnceburun mevkisi Kurtkuyusu bölgesinde bir süre çöp döküm sahası olarak kullanılan alan, 'tehlike' saçıyor. Sinop Belediyesi, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduğu projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Meşedağ Katı Atık Projesi'nin hayata geçmesi ardından, şu anda çöp dökülmeyen sahada yaklaşık 6-7 ay önce çıkan yangın, yer yer sürüyor. Yağmur ve karın dahi söndüremediği ve ayrı ayrı alanlarda süren küçük yangınların devam etmesinin sebebinin, alan içerisinde biriken metan gazı olduğu sanılıyor. Çöplükten sızan ve zift görünümündeki zehirli sular ise çevreyi tehdit ediyor. Çöpün doğaya vahşi bir biçimde bırakılmasının insana ve doğaya verdiği zararın en güzel örneği olan Kurtkuyusu bölgesinin bir an önce ıslah edilmesi gerekiyor.
Konuyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Baki Ergül, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundukları kapsamlı bir projenin olduğunu belirterek, projenin bir an önce hayata geçirileceğini söyledi.
Baki Ergül, “Bizim konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na konuyla ilgili sunduğumuz kapsamlı bir proje mevcut. Onunla ilgili bir ödenek talebimiz oldu. Alanı rehabilite ederek doğaya kazandırmak istiyoruz. Projemiz hayata geçtiğinde bölge bu problem ve çirkinlikten kurtarılacak. Projemiz 5-6 yüz bin TL’lik büyük bir çalışmayı kapsıyor. En kısa zamanda bölgeyi kurtarmak istiyoruz” diye konuştu.