Manisa Haberleri

’AÜ ÇEVRE HİZMET ÖDÜLLERİ 2012’ SAHİPLERİ BELLİ OLDU

Haber 08.04.2013 14:53 Pazartesi
Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile AÜ Mühendislik Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve bu yıl 16’ncı kez verilecek olan “Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri (ÇHÖ) 2012” sahipleri belli oldu.
Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÇAM) ile Mühendislik Fakültesi tarafından tüm çalışmaları ortaklaşa yürütülen Çevre Hizmet Ödülleri’nin 2012 yılı sahipleri ise; Türkiye Ölçeği’nde, 2012 yılında CNN Türk kanalında hazırlayıp sunduğu “Yeşil Doğa” programı ile çevre bilincinin geliştirilmesine katkıda bulunmuş olan Güven İslamoğlu ile Karadeniz Bölgesi’nde günlük hayatımızda önemli yeri olan çay bitkisinin sürdürülebilirliği üzerindeki çalışmalarından ötürü Unilever firmasına verildi.
Antalya ölçeğinde 2012 Yılı Çevre Hizmet Ödülü ise “Antalya’nın Beşi Bir Yerde” projesinden dolayı Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği’ne; “Yaşanabilir Bir Gelecek” projesinden dolayı Şehit Binbaşı Turgut Cengiz Toytunç Anaokulu’na; çevre etkinliklerinden dolayı Zafer Anaokulu’na ve yaptıkları çevre koruma faaliyetlerinden ötürü Kaş Marina’ya verildi.
Akdeniz Üniversitesi ölçeğinde 2012 Yılı Çevre Hizmet Ödülü de, çevre bilincinin gelişmesinde öğretim elemanları ve öğrencileri ile birlikte örnek çalışmalar gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Mekanik Topluluğu’na verildi.
Üniversite öğretim elemanları tarafından gerçekleştirilmiş, çevre değerlerinin korunması ve geliştirilmesine katkı sağlayan faaliyetlerin de değerlendirildiği bildirilirken, 2012 Yılı Çevre Bilim Hizmet Ödülü’nün endüstriyel atıklar konusunda uluslararası düzeyde çalışmalar gerçekleştirmiş olan Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Delia Teresa Sponza’ya verildiği açıklandı.
Bu yıl 35 yaş altı bilim insanlarına yönelik olarak ilk kez ihdas edilmiş olan 2012 Yılı Çevre Bilim Hizmet Teşvik Ödülü’nün “Membran prosesler ve temiz üretim teknolojileri” konularında yaptığı çalışmalardan dolayı Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Nadir Dizge’ye, 2012 Yılı Çevre Hizmet Özel Ödülü’nün de Türkiye’de ilk kez kapsamlı çalışma sonunda ilk aşaması tamamlanmış olan “Türkiye Bitkileri Listesi” kitabından ötürü Ali Nihat Gökyiğit Vakfı, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Flora Araştırmaları Derneği’ne verildiği ifade edildi.
“16. Çevre Hizmet Ödülleri” ödül töreninin 25 Nisan’da Akdeniz Üniversitesi Olbia - A Konferans Salonu’nda düzenleneceği kaydedildi.