Manisa Haberleri

İLK PANCAR TOHUMU TOPRAĞA DÜŞTÜ

Haber 08.04.2013 14:59 Pazartesi
2013 yılının ilk pancar tohumu, Kayseri’nin Kocasinan İlçesi’ne bağlı Gömeç Kasabasında toprağa atıldı. 2013 yılından çok umutlu olduklarını söyleyen pancar üreticileri, zor günleri geride bırakmaya başlayan Kayseri Şeker Fabrikasının artık çiftçi ile daha da iç içe olduklarını belirttiler.
Pancar ekimi esnasında çiftçiler ile bir araya gelen Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Yönetim Kurulu Üyeleri Hurşit Dede, Sinan Soylu ve Faruk Fıratoğlu ile Genel Müdür Hayri Dikbaş, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdürü İsmet Aksoy ve Genel Müdür Yardımcısı Levent Benli, çiftçilere başarılar dileyerek, yeni ekimin hayırlı uğurlu olması temennilerinde bulundular. İlk olarak Kocasinan İlçesi’ne bağlı Gömeç Mahallesinde yapılan ekim sırasında çiftçileri ziyaret eden Başkan Akay, burada pancar üreticileri ile sohbet edip, sorun ve önerileri dinledi.
Ekim sırasında çiftçiler ile bir süre karşılıklı görüş alışverişinde bulunan Yönetim Kurulu başkanı Hüseyin Akay, pancar üreticilerinin artık mesleklerine ve fabrikalarına sıkı sıkıya sarılmasında duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 2013 yılında Kayseri Şeker Fabrikası ve pancar üreticilerinin başarıya doğru çok daha hızlı adımlar atacağına inandığını söyledi.
Akay, pancar üreticilerinin Kayseri Şeker Fabrikası ile paralel olarak güçlendiğini de belirterek, “Bu yeni ekim döneminde çiftçimiz ile birlikte olmaktan, ekimden söküme kadar üretimin her aşamasında sizlerin yanında olabilmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Çünkü sizleri anlayabilmenin tek yolu budur inancındayız. Zor günleri yavaş yavaş geride bırakmaya başlayan Kayseri Şeker Fabrikasının bu günlere ulaşmasında bizlere inanarak, çabamıza destek olan tüm üreticilerimize şükranlarımızı iletmek istiyorum. Biz de bu vesile ile üretimin her aşamasında kendilerine destek olmak ve onların sorunlarını daha iyi anlayabilmek için kendilerini hem ekim sırasında hem de hasat sırasında yalnız bırakmayarak, aldığımız sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Umarız 2013 yılı fabrikamız ve çiftçilerimiz açısından bol bereketli ve her alanda sabır gösteren çiftçilerimiz adına kazançlı bir kampanya dönemi olur” şeklinde konuştu.
Başkan Akay ve Yönetim Kurulu üyeleri daha sonra sırayla Kayseri Şeker Fabrikası’na bağlı ekim alanlarında ekim yapan çiftçileri ziyaret ederek, bolca karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Daha sonra yılın ilk pancar tohumları dualar eşliğinde toprağa atıldı.
Akay, pancar bedellerinin 11-12 Nisan tarihleri arasında ödenmeye başlanacağını da belirterek, Kayseri Şeker Fabrikasının pancar bedelleri ödemelerini her geçen yıl daha erken bir tarihe aldığını ifade ederek, Çiftçinin emeğinin karşılığını alnının teri kurumadan ödemek için büyük çaba sarf ettiklerini sözlerine ekledi.