Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

ZABITA’DAN DEVRİM GİBİ PROJE

Haber 08.04.2013 14:57 Pazartesi
Ulaşımdaki sıkıntıları azaltmak ve vatandaşların daha iyi bir ulaşım hizmeti alması için köprülü kavşaklar, yeni yollar, kaldırımlar ve üst geçitlerin yanı sıra ulaşıma yeni otobüs alarak kent trafiğini rahatlatmak isteyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bu hizmetine bir yenisini de ekliyor.
Zabıta Daire Başkanlığı, trafikte devrim niteliğini taşıyan bir projeye imza atıyor. “Durak Havuz” denilen projede tüm otobüslerin gelirleri ortak bir havuzda toplanacak. Bütün otobüsler kartlı sisteme geçecek. Kentte ulaşımın konforunu ve kalitesini arttırmak için mesai kavramı düşünmeden çalışmalara devam ettiklerini açıklayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Ömer Yalım, “Yapmayı düşündüğümüz bir projede ‘Durak Havuz’ sistemi uygulayacağız. Hatlarda çalışan tüm araçlar eşit pay alacaklar. Dolayısıyla rekabet olmayacak. Araçlar bir yolcu almak için birbirleri ile yarışmayacak veya aniden durup yolcuları rahatsız etmeyecek. Birbirlerinin önüne geçmeyecek. Kırmızı ışıkta geçmeyecek ve istediği gibi hareket edemeyecek. Hattan çıkmayacak” dedi.
Şuanda mevcut şartlarda oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırmak için çalışmalarının devam ettiğini anımsatan Yalım, “Bu projemizde para olayı olmayacak. Tüm araçlarda kart sistemi olacak. Sistem entegre olacak ve mevcut araçların tamamında kullanılan kartların sayısı bir merkezde toplanacak ve tüm araçlara eşit şekilde dağıtılacak” diye konuştu.
Bu proje ile elektronik bilet ve araç takip sistemine geçileceğini de belirten Yalım, görev yaptıkları merkezden bile araçları denetleme olanağına kavuşacaklarını kaydetti. Araç takip sistemi ile hangi aracın nerede nasıl bir ihmal veya kural ihlali yaptığını rahatlıkla görebileceklerini dile getiren Yalım, “Bunun için bir izleme merkezimiz olacak. Bunun yanı sıra özürlüler için de alçak tabanlı otobüslerimiz olacak. Bu proje sayesinde birçok kazanım elde etmiş olacağız” şeklinde konuştu.
Meskun bölgelerde toplu taşıma ile ilgili bir takım isteklerin kendilerine geldiğini, gelen taleplerin makul olması durumunda bir takım düzenlemeler yaptıklarını işaret eden Yalım, toplu taşımanın çok yönlü bir konu olduğunu bildirdi.