Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

KARADENİZ’DE İLK ÖNCE KARA SONRA DENİZ KURTARILACAK

Haber 08.04.2013 15:28 Pazartesi
Karadeniz Havzasında doğal gübreye dönüşüme öncülük edecek uluslararası proje başlatıldı.
Trabzon'un Of ilçe Ziraat Odası Başkanlığı tarafından, Karadeniz Havzası Ortak Operasyonel Programı II. Teklif Çağrısı Programında yer alan ECO-AGRI projesi uygulanıyor. Projeyi, Köstence Romanya’dan Bir Kalkınma İçin Çevre ve İnsanı Koruma Derneği, Moldova Cumhuriyeti’nden Moldova Fen Bilimleri Akademisi Kimya Kurumu, Ermenistan Yerevan Devlet Üniversitesi ve Türkiye’den Trabzon Ticaret Borsası yürütüyor.
ECO-AGRI projesi faaliyetleri ile, çiftçilere kullandıkları kimyasal gübrelerin nelerle değiştirilebileceğini araştıran ve bu gübreler ile ilgili bilgiler veren çiftçiliğe yönelik faaliyetlerle Karadeniz bölgesindeki kirlilikle ilgili farkındalık yaratmayı hedefliyor. Projenin amacının çiftçilere kullandıkları kimyasal gübrelerin alternatifleri ve bu alternatiflerin nasıl kullanılacağı ile ilgili eğitimler vermek olduğu belirtildi.
Of’ta yapılan çalıştayın açılışında konuşan Of Ziraat Odası Başkanı Mehmet Yüksel, proje hakkında bilgi verdi.
Karadeniz Bölgesi’nden çiftçilere kirliliklerle ilgili farkındalık yapmak için böyle bir proje yaptıklarını belirten Yüksel, “Projenin nihai yararlanıcısının öncelikle bölgede çeşitli tarımsal aktivitelerde bulunan çiftçiler ile Karadeniz’de kirlilikten etkilenen balıkçılar olacak Projenin bir diğer nihai faydalanıcısı ise yanlış uygulanan kimyasal gübrelerin sonuçlarından sağlık açısından etkilenen bölge halkı olacaktır. Yapılacak faaliyetlerle bölgede çevre bilinci konusunda insanlar arasında davranış değişiklikleri ile birlikte bölgede çevresel kirliliğin azaltılmasına katkı sağlanacaktır” dedi.
Yüksel, projenin genel amacının ise Karadeniz bölgesinde bulunan ülkelerde paydaşlar arasında işbirliği sağlayarak, özellikle çiftçiler üzerinde çevre koruma temelli davranış değişiklikleri oluşturmak ve daha temiz ve gelişmiş bir Karadeniz bölgesi oluşumuna katkı sağlamak olduğunu ifade etti.
"SAĞLIĞIMIZ İÇİN DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜM ŞART”
Trabzon Tarım İl Müdürü Sabri Topbaş ise üretimde esas olanın çevremizi kirletmeden ve mevcutları nasıl en iyi şekilde değerlendiririz anlayışı ile hareket etmek olduğunu belirterek yapılan her yanlış uygulamanın maliyet olarak geri döndüğüne dikkat çekti.
“Üretimimizi maksimum alalım diye gayret sarf edersek, yanlış uygulamalar yapar şartları zorlarsak bu bir yıkım olacaktır” diyen Topbaş, şöyle konuştu:
“Böyle hareket edersek, toprakta bir yorgunluk olacaktır. Ürettiğimiz ürün içtiğimiz çay bize bir tat vermeyecektir. Sağlığımız bozulacaktır. Bunu yaşamama adına Of Ziraat Odamız Başkan ve üyeleri, sektör temsilcilerinin katkılarıyla kişisel girişimleriyle benimsediği bir tavrı projelendirmesi takdire şayandır. Kendisini tebrik ediyor projenin hayırlı olmasını diliyorum. AB kabul görmüş bir proje olması hasebiyle çay tarımı ve ilimiz için önemli bir faaliyettir.”