Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

FAS ULAŞTIRMA VE EKİPMAN BAKANI RABBAH, GTO’YU ZİYARET ETTİ

Haber 08.04.2013 15:44 Pazartesi
Fas Ulaştırma ve Ekipman Bakanı Kenitra Belediye Başkanı Aziz Rabbah, beraberindeki heyetiyle Gaziantep Ticaret Odası’nı (GTO) ziyaret etti.
Ziyarette konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, dost ve kardeş ülke Fas’ın Bakanı ve heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek, “Fas, Türkiye için son derece önemli bir ülke ve uzun yıllara, yüzyıllara dayanan kardeşliğimiz var. Dolayısıyla Fas’ı dost bir ülkeden daha da ötesi kardeş bir ülke olarak görüyoruz. Fas'la olan ilişkilerimizin bu bağlamda geliştirilmesiyle ilgili elimizden gelen gayret göstermeye çalışıyoruz” diye konuştu.
‘Sayın bakanın ve heyetinin Gaziantep’i ziyaret etmesi ilişkilerin geliştirilmesine önemli adım olacaktır’ diyen GTO Başkanı Aslan, sözlerine şöyle devam etti:
“Gaziantep olarak Ortadoğu’da ulaştığımız potansiyel, komşularımızla olan ilişkilerimizin üst seviyelere çıkarılması konusunda yaptığımız çalışmalar çerçevesinde Türkiye ile Fas arasında giderek gelişen kardeşçe ilişkiler çerçevesinde bu ziyareti önemsiyoruz. Fas ile olan ticaret hacmimiz geçen yıl 1,5 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bu rakımı çok yetersiz görüyoruz. Önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde en azından 5 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşma hedefimiz var. Gaziantep olarak, ilişkilerin geliştirilmesi için yoğun çaba gösteriyoruz. Önümüzdeki süreç içerisinde Gaziantep Ticaret Odası olarak bir heyetle kardeş ülke Fas’ı ziyaret etmeyi planlıyoruz. Gaziantep ile Fas Krallığı arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi noktasında karşılıklı ziyaretler ve daha sıkı işbirliği çerçevesinde elimizden gelen gayreti göstereceğiz”
Fas Ulaştırma ve Ekipman Bakanı Kenitra Belediye Başkanı Aziz Rabbah ise konuşmasında, kendileri için önemli bir gün olduğunu belirterek, gösterilen ilgiye teşekkür etti. Türkiye’nin gelişiminin tüm Arap ülkeleri gibi Fas’a örnek olduğunu belirten Bakan Rabbah, “Son dönemde şehircilik, ticaret, ulaşım alanında yaptıklarınızla gurur duyuyoruz. Bunu sadece biz söylemiyoruz. Afrikalılar da aynısını söylüyor. Aramızdaki kardeşlik, sadece duygu olarak kalmasın. Projeler üzerinden gitmeliyiz. Fas Türkiye için, Türkiye Fas için çok önemli. Her anlamda bu böyledir. Türkiye ziyaretimiz sırasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı ve işadamlarıyla görüştük. Fas ile Türkiye arasındaki ilişkiyi en ileri seviyeye getirelim. Biz bunun için her türlü işbirliğine hazırız” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, ziyaretleri anısına Fas Ulaştırma ve Ekipman Bakanı Kenitra Belediye Başkanı Aziz Rabbah’a plaket ve çeşitli hediyeler verdi.