Manisa Haberleri

İSKİLİPLİ EV HANIMLARA YÖNELİK AHŞAP BASKI KURSU AÇILDI

Haber 08.04.2013 15:46 Pazartesi
Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından İskilip ilçesinde ev hanımlarına yönelik ahşap baskı kursu açıldı.
Yazmalı Konak’ta verilen ve Hitit Üniversitesi İskilip Meslek Yüksek Okulu Geleneksel El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Begül Özkoca tarafından verileh ahşap baskı kursuna hanımlar yoğun ilgi gösterdi.
İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Osman Yüzgeç, ahşap baskı kursuyla geleneksel el sanatlarının nesilden nesile ulaşmasının amaçlandığını belirterek, “Bir toplumun devamının sağlanması ve halkın geçmişle köprülerinin sağlam olması için gelecek kuşaklara bu ve bunun gibi el sanatlarının öğretilmesi gerekiyor” dedi.
Yazmacılık (ahşap baskı) olarak bilinen sanatın yok olmaya yüz tutan el sanatlarından birisi olduğunu kursun büyük önemi olduğunu söyleyen Öğretim Görevlisi Begül Özkoca kursun açılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Belediye Başkanı Numan Sezer Yazmalı Konağın ve Çatalkara Kültür ve Sanat Evinin sanatsal, sosyal ve kültürel faaliyetlere her zaman açık olduğunu ve bu çalışmalarda üzerlerine düşen her türlü desteği vereceklerini ifade ederek, “Faaliyetlerin başarılı geçmesini ve amacına ulaşmasını diliyorum” diye konuştu.
7 Temmuz 2013 tarihinde sona erecek kurs sonunda İskilip ve Çorum’da birer sergi açılması planlanıyor.