Manisa Haberleri

DİDİM’DE ÖĞRETMEN EŞİNİN ATAMA TEPKİSİ

Haber 08.04.2013 16:20 Pazartesi
Didim’de Fevzipaşa Akbudak İlköğretim Okulu Müdür Vekili görevindeyken hakkında açılan soruşturma sonrasında ‘suçsuz’ bulunmasına rağmen soruşturmadan 8 gün sonra Nazilli’de köy okuluna ataması yapılan Meftun Demir’in eşi Gülnur Demir kararın iptali için yargıya başvurduklarını belirtti.
Didim Fevzipaşa Akbudak İlkokulunda Müdür Vekilliği görevini yürüten Öğretmen Meftun Demir’in İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan soruşturma gereğince yapılan incelemede ‘suçsuz’ bulunmasına rağmen 8 gün sonra “Hizmetin Gereği Soruşturma” gerekçesi ile ‘sürgün’ niteliğinde Nazilli Aşağı Yakacık Köy Okuluna ataması yapıldı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 30 Ocak 2013 tarihinde sonuçlanan ve “Aydın İli Didim İlçesi Fevzipaşa Akbudak İlkokulunda öğrenci sayılarının sürekli azalma kaydettiği, Yerleşim yerinde çok sayıda öğrenci olmasına rağmen başka okulları tercih ettikleri, belediyece ihale yapılarak Didim Merkezindeki okullara taşındığı, Uzun süredir görev yapan Müdür Yetkili Öğretmen Meftun Demir ile Öğretmen B. E.’ün bu yönde çabalarının olmadığı, bunların ilgisizliğinden dolayı öğrenci mevcudunun sürekli azaldığı, yeterli öğrenci varken bu okulun dışındaki okulları tercih ettikleri, 2008-2009, 2009-2010, 2010-2011, 2011-2012 eğitim öğretim yıllarında norm kadro fazlası öğretmen çalıştığı, halen bir öğretmen normunun fazla olduğu, Okul Müdür Yetkili Öğretmeni Meftun Demir’in okul normunu fazla gösterip, fazla öğretmen çalıştırarak devleti zarara uğrattığı, okulun sınıf öğretmeni normunun tespit edilmesi sırasında son beş yıl içerisinde okula devam eden öğrenci sayısını göz önünde bulundurmadığından yetki ve sorumluluğunun bulunduğu, Bu öğretim yılına ait resmi yazıları arşivlemediği” başlıkları ile ilgili açılan soruşturma neticesinde suçsuz bulunmasına rağmen soruşturmanın sonuçlandığı tarih itibari ile 8 gün içerisinde “Hizmetin Gereği Soruşturma” gerekçesi ile Nazilli Aşağı Yakacık Köy İlkokuluna ataması yapılan Öğretmen Meftun Demir’in eşi Gülnur Demir kararı ‘Onurumuza Dokunuyor’ sözleri ile eleştirdi.
Meslekte 35. yılını dolduran Meftun Demir’in eşi Gülnur Demir verilen kararın haksız olduğunu belirterek “Dünyanın hiçbir yerinde bu nedenlerle açılan bir soruşturma emsali yok. Kaldı ki açılan soruşturmada eşim suçsuz bulunmasına rağmen soruşturmanın ardından sürgün niteliğinde verilen 150 kilometre uzağa verilen atama kararı ile eşleri ayırdılar ve düzenimiz bozuldu. Yürütmenin Durdurulması ve Atamanın İptali İçin yargıya başvurduk, yargının bağımsızlığına inancımız tamdır” dedi.