Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

GÖNÜL ELÇİLERİ PROJESİ AKSARAY’DA TANITILDI

Haber 08.04.2013 16:29 Pazartesi
Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Gönül Elçileri Projesi’nin tanıtım toplantısı Aksaray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Toplantıya il protokolünün yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan ve proje gönüllüleri iştirak etti. Aksaray’da projenin yürütücüsü Vali Selami Altınok’un eşi Gülhan Altınok’un sunumu ile başlayan programda, proje kapsamında yapılanlar ve bundan sonra yapılması gerekenler anlatıldı. Toplantıda konuşan AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, bir araya gelebilmenin ne denli önemli bir haslet olduğunu anlattı. Aksaray’ın iyi insanların yaşadığı bir şehir olduğunu ve tarihte de böyle bilindiğini anımsatan İnceöz, projede emeği geçenlere teşekkür etti. Değerlere ve maneviyata olan düşkünlük olmasa bu projenin yürümeyebileceğinden bahseden İnceöz, “Biz dünyaya sadece kendi geçimimizi sağlamak için gelmedik. Kazançlar nispetinde gönlümüzü, yüreğimizi, kardeşliği ortaya koymak gerekmektedir. Tek olsak yapacağımız işler sınırlıdır. Bir arada olursak daha gür ses çıkartabiliriz. Tüm gönül elçilerini cesaretinden ve bir araya gelebilmelerinden dolayı kutluyorum” dedi.
ÜLKEDE 316 BİN GÖNÜL ELÇİSİ OLDU
Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan da, Aksaray’da projenin yürütülmesinde emeği olanlara teşekkür etti ve projeyi detaylandırmak ve nerede olunduğunu görüşmek adına Aksaray’da olduklarını ifade etti. ‘Vakıf kültürüyle yetişmiş bir milletin mirasçılarıyız’ diyen Bakan Yardımcısı Asan, “Bakanlık olarak milletin takdirini kazanan çok hizmetler yaptık. Daha iyisini yapabilmemiz için milletimizin destek ve gücüne ihtiyacımız var. Halkımız da bizlere destek oluyor ve gücünü hissettiriyor. Türkiye genelinde 316 bin kişi bizlere desek oldu ve gönül elçiliğine katıldı. Demek ki bu istek bizim insanımızda zaten var. Ezelden beri bu istek var. Yardımlaşma ve dayanışma bizim kültürümüzde çok eski zamanlardan beri var” dedi. Karşılıksız yardımlaşmanın batı kültüründe olmadığını ifade eden Asan, “Bizler bu anlamda çok şanslıyız. Bunun kaybolmaması gerekiyor. Site yaşamları bu kültürü ve değerleri yok edebiliyor. Tüm bunları düşünerek böyle bir proje başlattık. İşlerimiz daha kaliteli olsun istedik ve gidemediğimiz yerlere gönül elçilerimiz gitsin istedik” dedi.
Projenin üst şemsiye olduğunu ve çok daha farklı projeleri gerçekleştirmenin de mümkün bulunduğunu dile getiren Aşkın Asan, Koruyucu Aile Projesinin dışında kadınları lise mezunu yapabilmekle alakalı bir projenin de olduğunu belirtti. 6 ay sonra ikinci ana projenin hayata geçeceğini dile getiren Aşkın Asan, bu projeyi şu şekilde anlattı: “Ekonomi hızlı biçimde büyümektedir. Ama insani gelişmişlik durumu ne diye baktığımızda onun da arttığını ama ekonomi kadar hızlı olmadığını görüyoruz. Eğitim alanında yeni okullaşmada sorun yok. Erkek ve kadın okullaşması oranında ise hala bazı sorunlar var. Geride bıraktığımız ve fırsat elde edemeyen nesli de düzeltmemiz gerekiyor. Ölçümlerde 25 yaş üstü gruptaki eğitimde fark büyükse ülke verileri maalesef aşağılarda oluyor. Bunu ortadan kaldırmak için kadınların yaşı ne olursa olsun lise mezunu yapmalıyız. Hiçbir şey için geç değildir. İnsanın yaşı ne kadar ilerlerse o kadar kolay öğrenir. Kadınlarımızı meslek lisesi mezunu etmek gibi ikinci bir projemiz var. Sıradaki çalışmamız bu olacak” diye konuştu.
Vali Selami Altınok ise, devlet ve millet adına bu işe gönül veren herkesi ve özellikle de kadınları tebrik etti. Konuşmaların ardından Bakanlık temsilcileri projeye dair sunumlarını yaptı ve gösteriler bölümüne geçildi. Gösteriler kapsamında sevgi ve sığınma evlerine kalan çocuklar ve yetişkinler müzik, şiir ve skeç gösterilerini sundu.